Maczki nie są obojętne

Fot. PKP S.A.
Fot. PKP S.A.
W dalszym ciągu niepewna jest przyszłość zbudowanego w 1848 roku dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Sosnowcu-Maczkach, który wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie zostać odrestaurowany i nie zostać przekazany na potrzeby mającego tu powstać w 2017 roku Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. Na najbliższy poniedziałek zaplanowano pierwszą w historii nadzwyczajną wyjazdową Sesję Rady Miasta, która odbędzie się właśnie w Maczkach i będzie poświęcona głównie tej tematyce.


Jednak już jutro (w piątek) Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, spotka się w Warszawie z Jarosławem Kołodziejczykiem, z zarządu spółki PKP, który w latach 2006-2008 był członkiem Zarządu Województwa Śląskiego, w sprawie dalszych losów tej inicjatywy.

Przypomnijmy, że na potrzeby nowego centrum naukowego PKP ma udostępnić zabytkowy budynek dworca. Planowane jest odrestaurowanie i jednocześnie dostosowanie obiektu do pełnienia swojej nowej funkcji. Inwestycja zaplanowana na kilka lat pochłonie ponad 35 mln złotych. Według władz Politechniki Śląskiej w centrum mają kształcić mają się kadry dla PKP oraz innych przewoźników i mają być prowadzone prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe.

Choć list intencyjny o zamiarze utworzenia placówki podpisano w lipcu 2014 roku, nowe władze spółki PKP, która jest inwestorem przedsięwzięcia, poprosiła o uzasadnienie planu adaptacji zabytkowego dworca. Los zabytkowego obiektu nie jest przesądzony w związku ze zmianami w składzie Rady Nadzorczej kolejowej spółki

Wobec tej sytuacji, prezydent Chęciński chce osobiście uzasadnić celowość powstania Centrum w Maczkach oraz przedstawić plany miasta i inwestycje związane z tą dzielnicą Sosnowca.

Odrestaurowanie i przystosowanie do pełnienia nowej funkcji dworca kolejowego w Maczkach, to olbrzymia szansa zarówno na uratowanie zabytkowego obiektu jak również na rewitalizację Maczek, dzielnicy, której historia od zawsze związana jest z rozwojem kolei – czytamy w liście, który trafił m.in.: do władz PKP oraz premier Beaty Szydło.

Projekt wspierają włodarze miast Zagłębia Dąbrowskiego oraz przedstawiciele Politechniki Śląskiej. O liście informowaliśmy na łamach naszego portalu kilkanaście dni temu.

Natomiast w najbliższy poniedziałek, 18 stycznia, odbędzie się nadzwyczajna Sesja Rady Miasta, podczas której wystosowany zostanie apel sosnowieckiego samorządu o kontynuację działań zmierzających do powstania Centrum. Po raz pierwszy obrady odbędą się nie w budynku, a na rynku w Maczkach.

– Liczymy na mieszkańców Sosnowca, na ich liczne przybycie na sesję. Zdaję sobie sprawę, że w poniedziałek przed południem mieszkańcy są w pracy, ale wszyscy Ci, którzy mogą, mam nadzieję dotrą na Maczki. Aby ułatwić dojazd podstawimy specjalne autobusy. Tutaj chodzi o ratowanie historycznego obiektu, dobra naszego miasta. Nie bądźmy obojętni. Nasz głos w tej sprawie musi być słyszalny – zachęca prezydent Chęciński.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *