Nowa taryfa elektroniczna ŚKUP

DSC_029211 stycznia ma zacząć obowiązywać nowa taryfa odległościowa w Śląskiej Karcie Usług Publicznych. Miała ona wejść w życie już w drugi dzień nowego roku, jednak ze względu na okres świąteczno-noworoczny, Komunalny Związek Komunikacyjny GOP postanowił opóźnić start nowej taryfy.


Nowością na stronie KZK GOP jest pojawienie się przy godzinach odjazdów autobusów i tramwajów także odległości między poszczególnymi przystankami. Przypominamy, że zgodnie z taryfą odległościową podróż kosztować nas będzie:

 • 2,20 zł za przejazd do 1 km,
 • 2,80 zł za przejazd od 1 km do 2 km,
 • 3,40 zł za przejazd od 2 km do 5 km,
 • 3,80 zł za przejazd od 5 km do 9 km,
 • 4,20 zł za przejazd od 9 km do 14 km,
 • 4,60 zł za przejazd od 14 km do 20 km,
 • 4,80 zł za przejazd powyżej 20 km.

Warto pamiętać, że taryfa odległościowa ma służyć przede wszystkim pasażerom, którzy pokonują krótkie odcinki. Może się zatem okazać, że na nieco dłuższych przejażdżkach bardziej opłacać się będzie skorzystać z biletu w taryfie strefowo-czasowej. Tym bardziej, że bilety te w elektronicznym systemie będą nieco tańsze niż papierowe:

 • bilet na jedno miasto: dziś – 3,20 zł, wersja elektroniczna – 3,10 zł,
 • bilet ba dwa miasta: dziś – 3,80 zł, wersja elektroniczna – 3,70 zł,
 • bilet na trzy i więcej miast: dziś – 4,80 zł, wersja elektroniczna – 4,60 zł.

Dla przykładu, za podróż autobusem linii nr 811 z przystanku „Zagórze Centrum” do przystanku „Katowice Piotra Skargi” według taryfy strefowo-czasowej zapłacimy 3,70 zł, a zgodnie z taryfą odległościową za przejazd odcinka o długości 17,3 km zapłacimy 4,60 zł.

Jak korzystać z karty przy taryfie odległościowej?

Jeśli pasażer będzie miał na karcie np. 20 zł i przyłoży ją po wejściu do autobusu lub tramwaju do czytnika, to system automatycznie pobierze 4,80 zł. Dopiero po przyłożeniu karty do czytnika podczas wysiadania kwota zostanie skorygowana o faktycznie przejechany odcinek. Czyli np. jeśli ktoś przejedzie kilometr to zapłaci 2,20 zł – wyjaśnia Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

By skorzystać z taryfy strefowej trzeba będzie mieć na ŚKUP zakodowane wcześniej kupione bilety jednorazowe lub kupić je podczas podróży. Wtedy jednak trzeba będzie nacisnąć guzik na czytniku i wybrać odpowiedni bilet. To wszystko oznacza, że domyślną taryfą jest odległościowa, ale system zawsze najpierw będzie kasował zakodowane na ŚKUP bilety (jednorazowe lub okresowe).

4 komentarze

 1. I zero refleksji autora nad funkcjonalnością wdrażanego przez KZK GOP rozwiązania? Przecież przeciętny pasażer nigdy nie ogarnie tego systemu!

  1. Żeby móc cokolwiek o tym napisać, trzeba mieć możliwość przetestowania tego rozwiązania. Nie chce podejmować się oceny czegoś czego nie widziałem i z czego korzystałem.

 2. Z biletami miesięcznym w ŚKUP jest bałagan przy tych ciągle nie działających kasownikach, a co dopiero będzie po 11 stycznia z biletami jednorazowymi 😀 Bardzo jestem ciekaw.

 3. przetestowalem system i jestem z niego zadowolony dla chcacego nic trudnego
  wiele możliwości wyboru i do tego wygoda w korzystaniu karty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *