Linia do Chałupek pod surowym okiem zarządcy (aktualizacja 18:30)

P1020365Dzisiaj i w czwartek odbywają się odbiory eksploatacyjne na linii 158 pomiędzy Rybnikiem a Chałupkami. Jeśli PKP PLK uzna, że wszystkie niedociągnięcia ze strony wykonawcy zostały usunięte, wówczas śmiało będziemy mogli powiedzieć, że od 18 stycznia pociągi pasażerskie rozpoczną kursowanie na tym szlaku. Gorzej, jeśli zarządca infrastruktury roboty nie odbierze.


Po rozmowach z przedstawicielami PKP PLK można odnieść wrażenie, że scenariusz negatywny, czyli kolejne przesunięcie terminu rozpoczęcia kursowania pociągów jest po cichu brany pod uwagę, jednak z wszelkimi opiniami poczekajmy na zakończenie wspomnianych wyżej czynności. Tym bardziej, że jeszcze kilka dni temu nieoficjalnie krążyła już informacja, że pierwsze przejazdy testowe pociągów Kolei Śląskich i PKP Intercity miałyby mieć miejsce w najbliższy piątek, a na pewno najpóźniej w poniedziałek, 11 stycznia. Jeśli w tych terminach do tzw. zapoznania szlaku nie dojdzie, wówczas przyjdzie nam czekać na komunikat PKP PLK. Przedstawiciele tej firmy zapewniają jednak na każdym kroku, że dla nich najważniejsze jest bezpieczeństwo pasażerów i dlatego bardzo surowo będą oceniać zakres wykonanych prac i wtedy dopiero podejmą ostateczną decyzję.

Przypomnijmy, że ruch kolejowy miał zostać wznowiony na linii 158 wraz z wejściem w życie, 13 grudnia ubiegłego roku, nowego rozkładu jazdy pociągów (warto nadmienić, że pierwotnie rewitalizacja miała zakończyć się do 30 października 2015 roku). Tymczasem, trzy dni przed tym terminem przedstawiciele PKP PLK poinformowali, że wykonawcy z Hiszpanii nie udało się skończyć wszystkich prac, zaplanowanych i rozpoczętych pod koniec 2014 roku. W związku z tym, sporo przedłużono czas do zakończenia prac, do wspomnianego 18 stycznia bieżącego roku, po to by mieć stuprocentową pewność, że wszystkie niedociągnięcia zostały usunięte. Czy zostały? Dowiemy się wkrótce.

Aktualizacja (18:30)

Jak przekazał w wywiadzie dla Nowin, Stefan Bekir Assanowicz prezes Rabau Polska, wykonane zostały już wszystkie prace i nie ma przeszkód, by 18 stycznia wznowić ruch pociągów na linii kolejowej nr 158 na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki. W czwartek popołudniu, najpóźniej w piątek, PKP Polskie Linie Kolejową mają przekazać pełną informacje na temat faktycznego stanu zrewitalizowanej linii i możliwości wznowienia ruchu pasażerskiego i towarowego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *