Prezydent Sosnowca walczy o Centrum Transportu Kolejowego

Fot. PKP S.A.
Fot. PKP S.A.
Ważą się losy Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej na terenie dworca kolejowa w Sosnowiec Maczki. Nowa rada nadzorcza PKP, która jest inwestorem tego przedsięwzięcia, zwróciła się do uczelni z prośbą o dodatkowe uzasadnienie celowości całej inwestycji. W obronie całego projektu wystąpił Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowiec, który w obawie przed zaniechaniem inwestycji, napisał list do premier Beaty Szydło.


Zrewitalizowany dworzec Sosnowiec Maczki pierwotnie miał zostać przekazany do użytku na rzecz Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w sierpniu 2017 roku. Jednostka ma kształcić inżynierów-specjalistów dla branży kolejowej. Studenci Centrum będą mogli odbywać staże i praktyki w spółkach grupy PKP, a w przyszłości mogą stać się również ich pracownikami.

W centrum kształcić mają się kadry dla PKP oraz innych podmiotów. Poza kształceniem Politechnika Śląska zamierza w nowej jednostce prowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe, co z pewnością wpłynie na zwiększenie innowacyjności tej gałęzi transportu w naszym kraju – podkreśla prof. Andrzej Karbownik, rektor uczelni.

W obronie całej inwestycji stanął Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który wystosował list do premier Beaty Szydło, ministra infrastruktury i budownictwa oraz zagłębiowskich parlamentarzystów.

W imieniu mieszkańców Sosnowca zwracam się z prośbą o poparcie działań zmierzających do powstania Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej – pisze Arkadiusz Chęciński. – Odrestaurowanie i przystosowanie do pełnienia nowej funkcji dworca kolejowego w Maczkach to olbrzymia szansa zarówno na uratowanie zabytkowego dworca jak również przyczynek do rewitalizacji Maczek, dzielnicy, której historia związana jest z rozwojem kolei. Działania podjęte już w tej sprawie nie mogą pójść na marne, dlatego proszę o pomoc i wsparcie. Nie zaprzepaśćmy szansy na budowę ośrodka, który może służyć kolejnym pokoleniom. Jednocześnie deklaruję, że miasto ze swej strony także będzie w tym rejonie realizować inwestycje w infrastrukturę za ponad 30 mln zł – czytamy w liście.

Po wybudowaniu Centrum w nowoczesnych warunkach kształcić się będzie młodzież, która za kilka lat po nabyciu wiedzy praktycznej, zasili kolejowe kadry.

Kadry, z których na zasłużone emerytury przechodzi coraz więcej fachowców. Tych, będą mogli w przyszłości zastąpić właśnie absolwenci Centrum. Umożliwmy im tę szansę – apeluje w liście Arkadiusz Chęciński.

Ostateczną decyzją w sprawie przyszłości Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego, rada nadzorcza PKP ma podjąć do 16 stycznia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *