Cieszyn pojawił się i zniknął

P1060421Po kilkunastu latach przerwy wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, w rubryce „Odjazdy” na katowickim dworcu pojawiła się nazwa Cieszyn. Jednak jak długo trwało, by nazwa grodu nad Olzą zjawiła się ponownie na najważniejszym dworcu kolejowym w naszym regionie, to tak szybko ponownie z tego dworca zniknie.


Kilka minut temu z katowickiego dworca odjechał pociąg Kolei Śląskich nr 44314/44315 relacji Katowice – Cieszyn. To każdego dnia jedyny pociąg bezpośredni pomiędzy stolicą województwa a nadgranicznym miastem i nieważne, że jedzie bardzo okrężna trasą. Jednak jutro w tej relacji odjedzie on o 16.41 z Katowic po raz ostatni, ponieważ wraz z wycofaniem się województwa małopolskiego z finansowania fragmentu linii S31 pomiędzy Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami, nasz regionalny przewoźnik, z końcem roku zawiesi tam regularną kolejową komunikację pasażerską. Pociągi linią S31 będą kursować tylko do Oświęcimia, a do Czechowic-Dziedzic pozostanie nam wyremontowana linia nr 139, po której, nawiasem mówiąc, obecnie śmiga się elegancko.

Oczywiście, brak tego połączenia nie wpłynie diametralnie na siatkę połączeń na linii S58. Na odcinku Czechowice-Dziedzice – Cieszyn pociągi w tych godzinach nadal będą kursować, tyle, że nie będą obsługiwać fragmentu trasy z Czechowic do Oświęcimia. Chodzi o coś innego. Katowicki dworzec jest głównym kolejowym punktem przesiadkowym w województwie i znów przybywający z różnych stron kraju i świata nie będą mieli okazji dowiedzieć się, że jest możliwość dojechania koleją do Cieszyna, z banalnego powodu, jakim jest brak możliwości podróży nad Olzę bez konieczności przesiadania się. A to oznacza brak jakiejkolwiek informacji o tym, że taki ośrodek w przyzwoitej odległości od stolicy regionu się znajduje.

W rubryce odjazdy Cieszyn na katowickim dworcu wytrwał więc niespełna trzy tygodnie. I znów będziemy mieli kolejną przerwę w bezpośrednich połączeniach obu miast. Na jak długo tym razem? Tego dzisiaj tak naprawdę nie wie nikt.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *