RegioJet kupił śpiochy

Przedział w kuszetce RegioJet Zdj: RegioJet
Przedział w kuszetce RegioJet
Zdj: RegioJet

Czeski prywatny przewoźnik kolejowy Regiojet poinformował w tym tygodniu o zakupie wagonów sypialnych oraz z miejscami do leżenia, które trafią do pociągów tego operatora. Firma z Brna kupiła tabor od Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB). Czeskie konsorcjum od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy uruchomiło nocne połączenia pomiędzy Czechami i Słowacją i właśnie tam trafią zakupione wagony.


Wagony trafią już w okresie przedświątecznym do pociągów RJ 1020 Koszyce – Praga (Czeski Cieszyn odj. 1.42) i RJ 1021 Praga – Koszyce (Czeski Cieszyn odj. 1.53). Oferta dla podróżnych będzie dość ciekawa. Niektóre przedziały podzielone zostaną na dwie części. Jedna z nich zostanie w formie tradycyjnej, czyli miejsca do siedzenia, natomiast po drugiej stronie zamontowane będą trzy łóżka i podróżny przy zakupie biletu będzie mógł podjąć decyzję, na które miejsce się decyduje. Oczywiście, będą też przedziały całkowicie przeznaczone dla pasażerów w wersji sypialnej. W przeciwieństwie do pociągów nocnych obsługiwanych przez Česke Drahy środki higieny w wagonach RJ będą płatne. Bezpłatne będzie natomiast zamówienie budzenia na konkretną godzinę, śniadanie. Ponadto przewoźnik zapewni ochronę pociągu na całej trasie.

Wagony zostaną „zaopatrzone” w bezprzewodowy dostęp do Internetu, gniazdka elektryczne 230 V. Skromniejsze niż w wersji „dziennej” będzie natomiast menu napojów i przekąsek. Rozważny jest również montaż klimatyzacji. Będą również dodatki, które będzie można dokupić. Pakiet Higiena (chusteczki, zestaw kosmetyczny, mydło, grzebień, zatyczki do uszu czy maska do snu) będzie można nabyć za 80 koron. Według systemu przedsprzedaży „żółtego” przewoźnika, bilety na wspomniany przedział „dzielony” można aktualnie kupić od 350 koron, od 650 koron za łóżko w wagonie z miejscami do leżenia a za miejsce sypialne w przedziale trzyosobowym trzeba wydać 1900 koron.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *