Niepokojąca liczba kradzieży

Fot. Straż Ochrony Kolei
Fot. Straż Ochrony Kolei

O skutecznych interwencjach funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, pisaliśmy w tym tygodniu dwukrotnie. Z przykrością informujemy, że w przeciągu ostatnich kilku dni, SOK-iści byli zmuszeni do kolejnych interwencji, co po raz kolejny ukazuje, jak spory problem stanowią kradzieże elementów infrastruktury kolejowej w naszym województwie.


Pierwsze zdarzenie miało miejsce w piątek 11 grudnia, w punkcie skupu złomu położonym w gminie Gorzyce, gdzie kontrola SOK ujawniła akcesoria torowe pochodzące z kradzieży na szlaku Wodzisław Śląski – Chałupki. Funkcjonariusze zabezpieczyli akcesoria torowe m.in. 19 płyt żebrowych, 30 wkrętów, 14 śrub stopowych i 12 elementów rozjazdów. Na podstawie formularza przyjęcia złomu ustalono dane personalne osoby sprzedającej. Odzyskane elementy przekazano wykonawcy robót nawierzchni torowych na szlaku Wodzisław Śląski – Chałupki.

Do drugiej skutecznej interwencji SOK-istów doszło w poniedziałek 14 grudnia na szlaku Tarnowskie Góry – Nakło Śląskie, gdzie ujęto złodzieja trakcji kolejowej. Po otrzymaniu informacji o zakłóceniach napięcia w sieci, funkcjonariusze SOK z Komendy Regionalnej w Tarnowskich Górach, udali się na miejsce zdarzenia. Okazało się, że za usterkę odpowiada złodziej trakcji, który został przyłapany na gorącym uczynku, gdy próbował ukraść 80 metrów liny nośnej. Sprawca został zatrzymany i przekazany do Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, a odzyskaną trakcję zwrócono miejscowemu Zakładowi Linii Kolejowych.

Z kolei w środę 16 grudnia, Straży Ochrony Kolei z Tarnowskich Gór, ujęła złodziei akcesoriów torowych i odzyskali prawie 400 różnych elementów infrastruktury kolejowej. Do zdarzenia doszło na odcinku Piekary Śląskie – Brzeziny. Funkcjonariusze z Komendy Regionalnej w Tarnowskich Górach patrolowali szlak, kiedy zauważyli złodziei, którzy do czasu pojawienia się patrolu, zdążyli przygotować do kradzieży 80 płytek stopowych, 160 śrub i 80 wkrętów. Odzyskane akcesoria zwrócono pracownikom Zakładu Linii Kolejowych. Sprawców kradzieży, czyli dwóch mieszkańców Piekar Śląskich, w wieku 54 i 32 lat, przekazano Policji z Komendy Miejskiej w Piekarach Śląskich.

Powyższe informacje, ukazują skale problemów w naszym województwie. Nie ma tygodnia, w którym funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei nie są zmuszeni do interwencji związanych z kradzieżą infrastruktury. Szukanie sposobów na choćby ukrucenie tego procederu powinno być jednym z najważniejszych zagadnień jakie ma zarządca infrastruktury do rozwiązania w naszym województwie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *