Nowy rozkład jazdy, czyli nowe pociągi i szybsza podróż

Jedną z nowości na torach w naszym regionie będzie Flirt 3 PKP Intercity
Jedną z nowości na torach w naszym regionie będzie Flirt 3 PKP Intercity

Już jutro wejdzie w życie nowy rozkład jazdy dla pociągów pasażerskich. Niedziela, jak co roku, będzie pierwszym dniem, w którym na pasażerów będą czekać liczne nowości. Tym razem będzie ich naprawdę sporo, a mogło być jeszcze więcej… Nowe połączenia, nowe pociągi i co chyba najważniejsze – krótsza podróż. Tak w skrócie można scharakteryzować nowy harmonogram. Z przykrością informujemy, że są również zmiany na gorsze. My jednak chcemy poinformować przede wszystkim o tym co nowe i fajne, a o niewypałach i cięciach tylko wspomnimy.


Wewnątrz naszego województwa czekają nas praktycznie same pozytywne zmiany, niestety na jedną z nich będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Rzecz jasna mam tutaj na myśli powrót połączeń z Katowic, przez Rybnik i Wodzisław Śląski do Chałupek, które z racji opóźnień w realizacji inwestycji, będą dostępne z kilkutygodniowym opóźnieniem.

Koleje Śląskie

Najważniejszą zmianą w rozkładzie śląskiego przewoźnika jest rozpoczęcie współpracy z Kolejami Czeskimi, powrót połączeń pasażerskich na trasie Częstochowa – Lubliniec (S13), a także, nieco odłożony w czasie, powrót kursowania pociągów na odcinku Chałupki – Wodzisław Śląski. O połączeniach transgranicznych i o możliwościach jakie oferują one pasażerom, szeroko informowaliśmy na łamach naszego portalu. Przypominamy jedynie, że Koleje Śląskie razem z Kolejami Czeskimi, przygotowały ciekawą ofertę, która pozwala na tanie podróże po Czechach i naszym województwie.

Do Chałupek, z racji opóźnień w realizacji remontu, pociągi zaczną jeździć nieco później. W związku z tym, do odwołania, na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki (Bohumin), kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Takich problemów na szczęście nie ma na linii z Częstochowy do Lublińca, gdzie od jutra wrócą regularne połączenia pasażerskie, wraz z nową ofertą „13” dedykowaną pasażerom podróżującym na tym odcinku.

Złą informacją jest zawieszenie kursowania pociągów na odcinku Czechowice-Dziedzice – Oświęcim, a wszystko za sprawą decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, które zrezygnowało z finansowania połączeń na tym odcinku.

PKP Intercity

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym PKP Polskie Linie Kolejowa S.A., wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, skrócone zostaną czasy przejazdy na poszczególnych liniach i tak z Katowic do:

  • Warszawy najszybciej dojedziemy w 2 godziny i 20 minut (9 min szybciej niż dotychczas),
  • Gdańska najszybciej dojedziemy w 5 godzin i 20 minut (25 min szybciej niż dotychczas),
  • Wrocławia najszybciej dojedziemy w 2 godziny i 3 minuty (17 min szybciej niż dotychczas),
  • Gliwic najszybciej dojedziemy w 25 minut (4 min szybciej niż dotychczas),
  • Bielska-Białej najszybciej dojedziemy w 50 minut (14 min szybciej niż dotychczas),

Znacznie poprawi się czas podróży z Katowic do Wrocławia i Poznania. Byłoby jeszcze lepiej, ale już po świętach pojawią się ekipy remontowe na niektórych fragmentach linii łączącej stolicę Dolnego i Górnego Śląska, więc na wymarzony czas przejazdu poniżej dwóch godzin pomiędzy Katowicami a Wrocławiem musimy poczekać jeszcze przynajmniej do połowy marca przyszłego roku.

Nowością w rozkładzie jazdy PKP Intercity są połączenia Express Inter City Premium, które będą kończyć swój bieg w Bielsku-Białej i Gliwicach. Będą to zatem kolejne dwa miasta, do których dojedzie Pendolino.

Nie sposób również nie wspomnieć o nowych pociągach krajowego przewoźnika. Niestety z racji opóźnień w dostawach bydgoskiego producenta, jutro na tory wyjedzie tylko jeden z najnowszych nabytków PKP Intercity – Flirt 3, który został wyprodukowany w Siedlcach, przez konsorcjum szwajcarskiego Stadlera i polskiego Newagu. W naszym regionie Flirty będą obsługiwać połączenia Katowice – Łódź – Toruń – Bydgoszcz – Gdańsk – Gdynia.

Przewozy Regionalne

Przewoźnik ten, w dalszym ciągu będzie realizował połączenia na tzw. „stykówkach”. Tu oferta zmieni się niewiele. Niestety złą informacją jest ograniczenie, do trzech par dziennie, liczby pociągów na odcinku Katowice – Sędziszów – Kielce.

Sprawdź nim pojedziesz

Nowy rozkład jazdy, to nie tylko nowe połączenia, ale także zmiany godziny obecnie funkcjonujących już połączeń. Prosimy zatem by szczegółowo przyjrzeć się nowej rozpisce i dokładnie sprawdzić, o której odjeżdża interesujący nas pociąg. Pozwoli nam to na uniknięcie niepotrzebnych, negatywnych emocji. Szczegółowe informacje na temat nowego rozkładu jazdy można znaleźć na stronach przewoźników, a także na stronie zarządcy infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Życzymy Wam, sobie a przede wszystkim przewoźnikom, spokojnego wejścia w nowy rozkład jazdy i realizację przyjętych założeń przewozowych, no i, przede wszystkim, mnóstwa zadowolonych i przekonanych do tego środka komunikacji, pasażerów.

One comment

  1. Co do Przewozów Regionalnych: dwie pary pociągów Gliwice – Kędzierzyn-Koźle zostaną zastąpione szynobusami i wydłużone do Nysy, co łącznie da 3 pary pociągów dziennie do tego miasta.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *