Jak nie pociągiem to autobusem, ale Koleje Śląskie do Czech pojadą

elfKoleje Śląskie Sp. z o.o. bardzo szybko zareagowały na inwestycyjny krach na linii 158 (Rybnik – Chałupki) i wydały specjalne oświadczenie w tej sprawie, które publikujemy poniżej.


„Przeciągające się prace remontowo-modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK S.A. na odcinku pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a Chałupkami spowodowały, że połączenia na tym odcinku będą realizowane zastępczymi autobusami.

Koleje Śląskie dopełniły wszelkich formalności oraz w sposób kompletny są przygotowane do rozszerzenia swojej oferty, aby wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy uruchomić bezpośrednie połączenia kolejowe z Katowic do Bohumina na całym przebiegu tej linii. Samorządowy przewoźnik m.in. zaplanował obiegi i zamówił trasy dla pociągów, uzgodnił z zarządcą infrastruktury rozkład jazdy i porozumiał się z Kolejami Czeskimi w kwestii warunków oferty handlowej.

– Ze strony Kolei Śląskich wszystko zostało dopięte „na ostatni guzik”. Nasze rozczarowanie jest tym większe, ponieważ ogrom nakładu pracy, zarówno w obszarze technicznym i logistycznym, jak i marketingowym, zostanie najprawdopodobniej przyćmiony w opinii publicznej faktem konieczności uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – Niestety, z powodu niewykonania w odpowiednim terminie prac remontowo-modernizacyjnych przez wykonawcę – hiszpańską firmę Rubau, PKP Polskie Linie Kolejowe (zarządca infrastruktury) oznajmił, że nie wyraża zgody na rozpoczęcie ruchu – dodaje.

Koleje Śląskie będą na bieżąco informować zarówno pasażerów, jak i media o możliwości uruchomienia połączeń kolejowych na linii 158 Rybnik – Chałupki. Ponadto przewoźnik zapowiada, że wobec zarządcy infrastruktury – spółki PKP Polskie Linie Kolejowe – zostaną wyciągnięte konsekwencje.

W związku z zaistniałą sytuacją Koleje Śląskie opublikują jutro (11 grudnia) szczegółowe informacje dotyczące wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej za połączenia kolejowe na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki oraz na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski.
PKP Polskie Linie Kolejowe zakładają, że ruch na odcinku Rybnik – Chałupki będzie mógł zostać wznowiony w drugiej połowie stycznia.

Pomimo trudności związanych z infrastrukturą kolejową po polskiej stronie, Koleje Śląskie będą wykonywały przewozy do Bohumina zgodnie z nowym rozkładem jazdy, jedynie część połączeń od strony Rybnika i Wodzisławia będzie wykonywana zastępczą komunikacją autobusową, natomiast pociągi relacji Racibórz – Bohumin, a także Frydek Mistek – Cieszyn będą kursowały bez zakłóceń.

Koleje Śląskie informują, że zarówno w województwie śląskim, jak i kraju morawsko-śląskim będzie obowiązywać wcześniej zaplanowana taryfa handlową”.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *