Nie u nas nowe stacje i przystanki

Nowy przystanek Kraków Zakliki na linii łączącej krakowski dworzec główny z lotniskiem
Nowy przystanek Kraków Zakliki na linii łączącej krakowski dworzec główny z lotniskiem w Balicach

Od 400 tysięcy do 6 mln złotych przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na nowoczesne przystanki. Dodatkowy dostęp do pociągów i kompleksowa obsługa pasażera stała się standardem na modernizowanych liniach. W bieżącym roku zbudowano 12 nowych przystanków. PLK już planuje powstanie 5 nowych w przyszłym roku. Nowe przystanki powstały m.in. w Małopolsce, na Dolnym Śląsku czy Lubelszczyźnie. Pasażerowie zyskali dodatkowe możliwości obsługi w Krakowie, Zamościu i we Wrocławiu.


W grudniu podróżni skorzystają z kolejnych obiektów: Przebędowo i Łopuchowo Osiedle (województwo wielkopolskie). Niestety, żadna z tych inwestycji nie została zrealizowana w naszym regionie, choć z drugiej strony żadne z samorządów nie zgłaszają takiej potrzeby więc zarządca infrastruktury nie wykonuje na naszym terenie takich prac.

Nowe przystanki w regionach

W październiku udostępniony został przystanek osobowy Wrocław Różanka, położony na modernizowanej linii E 59 Wrocław – Poznań. Pasażerowie zyskali wygodny dostęp do pociągów oraz bardziej komfortowy dojazd na Cmentarz Osobowicki – największą wrocławską nekropolię. Na przystanku zatrzymują się wszystkie lokalne pociągi z Wrocławia Głównego w kierunku Rawicza (i z powrotem) – w ciągu doby to 24 pociągi. Koszt budowy nowego przystanku wyniósł ponad 6 mln zł.

W Małopolsce pasażerowie od września korzystają z trzech nowych przystanków w Krakowie: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki, Kraków Olszanica. Wszystkie powstały w ramach modernizacji połączenia kolejowego do nowego terminalu Kraków Airport. Perony zostały wyposażone w nowe wiaty, ławki, oświetlenie, system informacji pasażerskiej oraz są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i rodziców z dziećmi w wózkach.

Mieszkańcy Zamościa z kolei mogą korzystać z dwóch nowych przystanków. Zamość Starówka i Zamość Wschód łączą centrum ze wschodnią częścią miasta i w rejonie zabytkowej dzielnicy. Nowoczesne przystanki powstały na trasie biegnącej z Lublina przez Rejowiec do Hrubieszowa. Dzięki ich budowie mieszkańcy Zamościa zyskali również wygodniejszą podróż do Lublina. Obiekty są w pełni dostosowane do osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Budowa kosztowała ok. 2 mln zł.

W województwie warmińsko – mazurskim pod koniec roku zakończy się budowa przystanku Szymany Lotnisko. Nowy przystanek, który zostanie udostępniony pasażerom na początku 2016 roku, umożliwi skomunikowanie Olsztyna z lotniskiem. Podróż pociągiem na samolot zajmie tylko 45 minut, a nowy przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz z ciężkim bagażem.

Nowe przystanki kolejowe ułatwiają także komunikację mieszkańcom małych miejscowości. W województwie wielkopolskim na trasie Wągrowiec – Poznań zarządca infrastruktury wybudował dwa nowe przystanki: Przebędowo i Łopuchowo Osiedle, które ułatwiają dostęp do połączeń lokalnych. Budowa każdego z nich kosztowała ok. 400 tys. zł.

Kolejne nowe przystanki w 2016 

W przyszłym roku Polskie Linie Kolejowe planują uruchomienie pięciu nowoczesnych przystanków: Warszawa Mokry Ług, Nowy Kisielin, Kraków Sanktuarium, Sucha Beskidzka Rynek czy Chmielów Zagumnie. Będą wyposażone w elementy małej architektury oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Informacje dodatkowe:

Nowe przystanki zostały wybudowane w 2015 roku na liniach: 201 Gdynia – Bydgoszcz (1 przystanek osobowy), 356 Poznań – Bydgoszcz (2 przystanki osobowe, które powstały w ramach modernizacji tej linii), 271 Wrocław – Poznań (1 przystanek osobowy w ramach modernizacji linii), 72 Zawada – Hrubieszów (2 przystanki osobowe), 81 Chełm – Włodawa (3 przystanki osobowe sezonowe), 118 Kraków Gł. – Kraków Lotnisko: (3 przystanki osobowe, które powstały w ramach modernizacji linii).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *