Koleje Śląskie pojadą do 2025 roku

Śląski przewoźnik niebawem będzie miał zagwarantowane ze strony właściciela kolejne 10 lat funkcjonowania
Śląski przewoźnik niebawem będzie miał od właściciela gwarancje na kolejne 10 lat funkcjonowania

Na wtorkowym posiedzeniu Zarząd Województwa Śląskiego uchwalił projekt umowy na długoterminowe świadczenie usług przewozowych przez przewoźnika Koleje Śląskie Sp. z o.o. Według zamierzeń włodarzy naszego regionu, umowa ma obowiązywać do 31 grudnia 2025 roku. Każdego roku właściciel, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, przekazywał będzie spółce dotację (rekompensatę) w wysokości 140 milionów złotych.


Ta umowa to jeden z najważniejszych dokumentów niezbędnych do dalszego należytego funkcjonowania i, co najważniejsze, rozwoju projektu pod nazwą Koleje Śląskie. Jej wejście w życie umożliwi uruchomienie wielu mechanizmów marketingowych czy handlowych, pozwalających śląskiemu przewoźnikowi na inwestycje, mające na celu podnieść jego wizerunek i rangę. Mowa to przede wszystkim o przetargach na nowy tabor, bo wymiana leciwych EN57, dzierżawionych dodatkowo od Przewozów Regionalnych, na nowe pociągi jest najważniejszym wyzwaniem czekającym zarówno spółkę, jak i jej właściciela.

Umowa obowiązywać będzie do końca 2025 roku, ale co roku właściciel będzie podpisywał ze spółka tzw. porozumienie wykonawcze, które określać będzie warunki współpracy na każde kolejne 12 miesięcy. Umowa wejdzie w życie wraz z dostarczeniem jej do i podpisaniem przez zarząd przewoźnika. Zanim to jednak nastąpi musi ona mieć ona asygnatę wszystkich członków Zarządu Województwa Śląskiego (5 osób). Wygląda jednak na to, że realizację nowego rozkładu jazdy, wchodzącego w życie 13 grudnia, Koleje Śląskie rozpoczną już z gwarancjami działalności na najbliższe 10 lat.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *