Dzisiaj kolejna piątka Solarisów

Stanowisko pracy kierowcy w nowych katowickich Solarisach
Stanowisko pracy kierowcy w nowych katowickich Solarisach

Dzisiaj spodziewane jest przybycie kolejnych pięciu autobusów, które PKM Katowice zamówił w firmie Solaris Bus & Coach, po wygranym w połowie roku przetargu przez producenta z Bolechowa. Ponieważ w bazie na ulicy Mickiewicza stoi już pięć nowych „przegubowców”, stanowiących część realizacji tej umowy, do dostarczenia z Wielkopolski pozostanie jeszcze 10 pojazdów. Ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu.


Łącznie PKM Katowice zamówił 15 autobusów przegubowych (18 metrów długości) i 5 klasycznych (12m). To umocnienie tej marki w parku taborowym śląskiego przewoźnika. W sumie będzie dysponował 99 Solarisami. Każda taka dostawa pociąga za sobą oczywiście wymianę taboru. Nowe pojazdy w wersji 18-metrowej wyjadą na trasy, po których poruszają się zasłużone, ale jednak zarazem wysłużone Ikarusy 280. Pod koniec roku zostanie jeszcze, używając terminologii kolejowej, 19 obiegów, gdzie będzie można spotkać wspomniane Ikarusy. W przyszłym roku PKM Katowice przymierza się do większego przetargu na zakup nowych pojazdów, co oznacza, że to ostatnie miesiące węgierskich autobusów na ulicach Katowic.

Aktualnie trwają czynności związane z rejestracją i dopuszczeniem pojazdów do ruchu. Pasażerowie będą mogli korzystać z nich najprawdopodobniej od 14 grudnia, przy czym należy podkreślić, że nowe autobusy praktycznie niczym nie różnią się od tych zamówionych w Bolechowie w zeszłym roku, o numerach taborowych zaczynających się od 13… Zresztą numeracja nowych pojazdów będzie kontynuacją tej serii oznaczeń.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *