Otwarte drzwi UTK

DSC_0381

Katowicki oddział Urzędu Transportu Kolejowego przez dwa dni otworzył swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych, chcących ewentualnie spróbować w przyszłości swoich sił w pracy w tym urzędzie. Jako, że kolej to zagadnienie ściśle związane z techniką, najwięcej zwiedzających przybyło z nieopodal mieszczącej się politechniki. Znalazło się też miejsce dla ciekawej wystawy obrazów i innych suwenirów związanych oczywiście z tematyką kolejową.


Jeśli już przy sztuce jesteśmy, to wystawione zostały prace m.in. Piotra Ruckiego i Anny Dziuby, a oprócz obrazów prawdziwą atrakcję stanowiły także stare tablice kierunkowe umieszczane na pociągach (dzisiaj zwane Systemem Informacji Pasażerskiej) z nazwami stacji, których dzisiejsi miłośnicy kolei, nie wspominając o pasażerach, mogą nie znać. Jedną z takich tablic prezentujemy wyżej.

Oczywiście, oprócz sztuki ważna jest również proza zycia i tutaj pracownicy katowickiego oddziału UTK jasno i rzeczowo tłumaczyli przybyłym, głównie młodym ludziom, dlaczego warto, chocby na początek w charakterze praktykanta, spróbować swoich sił w tym urzędzie i jakie są z tym związane warunki. O tym, że UTK zależy na ściągnięciu do siebie młodych ludzi najlepiej świadczy fakt, że takie dwudniowe konsultacje przeprowadziły wszystkie krajowe oddziały tej instytucji. Według aktualnej „doktryny” UTK wizytujący katowickie biura dowiedzieli się o głównych przesłankach, którymi kierują się pracownicy urzędu.

– Nie chodzi o jednostkowe przypadki nieprawidłowości, które wskazujemy w swoich działaniach. Celem naszej działalności jest uświadomienie zarówno przewoźnikom jak i zarządcy infrastruktury, że wszystkie niedociągnięcia negatywnie wpływają na wizerunek kolei i dlatego UTK nie jest zainteresowany wyłącznie likwidacją jednej czy drugiej wskazanej nieprawidłowości. Bardziej chodzi na o efekty długofalowe, czyli chcemy przekonać podmioty kolejowe, że warto należycie dbać o infrastrukturę, nie ze względu na możliwość naszej kontroli, lecz dlatego, że to decyduje o bezpieczeństwie ruchu kolejowego, a w szczególności pasażerów. Dlatego w swoich działaniach jesteśmy i będziemy konsekwentni – przekonuje Aleksander Drzewiecki, dyrektor katowickiego oddziału UTK.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *