Linia 190 wraca do życia

Wicemarszałek Henryk Mercik (pierwszy z prawej), Janusz Król, Starosta Powiatu Cieszyńskiego (w środku) oraz Ryszard Macura (pierwszy z lewej), Burmistrz Miasta Cieszyn
Wicemarszałek Henryk Mercik (pierwszy z prawej), Janusz Król, Starosta Powiatu Cieszyńskiego (w środku) oraz Ryszard Macura (pierwszy z lewej), Burmistrz Miasta Cieszyn

W przyszły wtorek zbiera się Zarząd Województwa Śląskiego, na którym poddany pod głosowanie zostanie wniosek o dokonanie zmianę tytułu projektu w ramach korekty Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Śląskiego. Zmiana zakresu rzeczowego, kosztów i wskaźnika projektu zostanie uwzględniona w stosownych dokumentach szczebla regionalnego, zgodnie z informacjami zamieszczonymi w nadesłanej, zaktualizowanej fiszce projektowej. Aby projekt mógł być złożony do RPO WŚL 2014-2020, w nowym rozszerzonym zakresie, w najbliższych dniach zarząd naszego województwa dokona stosownych zmian w dokumencie pn. „Plan rozwoju kolei w województwie śląskim”, tak by fragment linii 190 pomiędzy Cieszynem a Goleszowem stał się integralną częścią projektu rewitalizacji linii kolejowych na odcinku Bronów – Wisła Głębce, wpisanego do RPO – powiedział dzisiaj Henryk Mercik, Wicemarszałek Województwa Śląskiego podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Cieszynie. To oznacza pierwszy, stanowczy krok w kierunku powrotu pociągów pomiędzy Cieszynem i Bielskiem-Białą.


To dla nas wielka chwila, bo portal powstał m.in dlatego, by jeszcze skuteczniej działać w tej sprawie. 18 listopada 2015 roku możemy powiedzieć, że warto nawet z najbardziej szaloną inicjatywą iść pod prąd niedasizmu i arogancji, bo z czasem racjonalne argumenty zaczęły metodycznie kruszyć dość twardą skałę.

Nie byłoby tego sukcesu bez wielu osób, które oprócz swojej wiedzy i umiejętności dały także serce. Będziemy im dziękować (bo takie nasze prawo) w specjalnym artykule, który opublikujemy w sobotę. Jednym z głównych czynników, które doprowadziły do tego sukcesu była wiara i optymizm. Taki rozwój zdarzeń, to jednak tylko czynnik mobilizujący do dalszej pracy w celu stworzenia w powiecie cieszyńskim systemu transportowego z prawdziwego zdarzenia. Niemniej już dzisiaj dziękujemy, że któregoś dnia uwierzyliście oszołomom, mikolom czy jak tam jeszcze prawdziwi znawcy kolei nas nazywają.

3 komentarze

  1. Ojej to naprawdę dobra wiadomość dla Podbeskidzia taka alternatywa dla transportu drogowego byłaby bardzo dobra tak jest np. W Niemczech ,Czechach dzieki wszystkim za wiarę w ta linie kolejowa 190 trzeba spróbować a uda się

  2. To jest intrygująca wiadomość.
    Należy mieć tylko nadzieję, że w najbliższy wtorek Zarząd Województwa w głosowaniu potwierdzi swoje hasło, że kręgosłupem transportu w woj. śląskim jest kolej, również na południowych obrzeżach województwa.

  3. i dzięki tej decyzji – będzie można również południe województwa z małopolską skomunikować (Żywiec-Sucha), na bazie dobrej woli naszych służących.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *