Ma być cicho w Pendolino

Na początek strefa ciszy ma w Polsce zostać wprowadzona w pociągach ED 250
Na początek strefa ciszy ma w Polsce zostać wprowadzona w pociągach ED 250

PKP Intercity zamierza w niektórych swoich pociągach wprowadzić tzw. strefę ciszy. Pilotaż miałby się najpierw odbyć w pociągach Pendolino. Strefa ciszy to rozwiązanie polegające na tym, że wyznaczonych miejscach w pociągach bądź wyznaczonych wagonach nie można m.in. słuchać głośno muzyki ani prowadzić rozmów telefonicznych. Za granicą strefa ciszy jest jednym z elementów oferty, mającej zachęcić pasażerów do korzystania z transportu kolejowego.


W pierwszej kolejności planujemy przetestować nowe rozwiązanie w pociągach Express InterCity Premium (Pendolino). Pilotaż obejmowałby krańcową część pociągu (klasa 2). Pasażer, kupując bilet, mógłby wybierać, czy chciałby skorzystać z tej usługi, czy też wybrać standardowe miejsce w pozostałej części składu. Strefą ciszy nie będzie objęty cały pociąg, tylko jego wydzielona część – wyjaśnia Beata Czemerajda, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje od kilku miesięcy u przewoźnika Ceske Drahy. Podobnie jak w planach PKP Intercity jest to wydzielony w składzie wagon. O tym, że jest to rozwiązanie potrzebne przekonalismy się wczoraj na własnej skorze, gdy w pociągu Ex 541 Ostravan na niezbyt długim odcinku pomiędzy Ołomuńcem a miejscowścią Suchodol nad Odrou cały wagon bezprzedziałowy, a przynajmniej znaczna jego część, musiała wysłuchać najpierw historii młodej dziewczyny, której nie do końca podobało się na praktykach, a gdy ledwie ta skończyła zostaliśmy przez jednego z współpasażerów postawieni przed koniecznością zapoznania się z metodami montażu systemów połączeń antenowych w nowoczesnych telewizorach.

Nie mamy nic przeciwko używaniu telefonów komórkowych, sami z nich w dużej mierze korzystamy. Jak ze wszystkim w zyciu, do tego rownież trzeba jednak podchodzić z umiarem oraz poszanownaiem innych, szczególnie w publicznych mjejscach, jakim są np. pociągi.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *