Zwardoń też czeka zmiana

ZwardońDzisiaj przedstawimy plany przebudowy ostatniej stacji, która znalazła się w projekcie: Trzy stacje, trzy historie – jedna kolej”. To Zwardoń. W porównaniu do zamierzeń przebudowy obiektów w Czechowicach-Dziedzicach czy Zebrzydowicach ten zakres jest nieco inny. Zwardoń nie będzie pełnić roli stacji tranzytowej, lecz bardziej przesiadkowej dla pasażerów podróżujących z Polski na Słowację i odwrotnie, stąd na inne elementy infrastruktury położono nacisk.


Ponieważ trwają jeszcze ustalenia dotyczące decyzji środowiskowych w projekcie dotyczącym Zwardonia, znalazła się adnotacja – „wszystko będzie możliwe po uzyskaniu decyzji środowiskowych„. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w przypadku obiektów w Czechowicach-Dziedzicach i Zebrzydowicach ten punkt projektu przebiegł dosyć sprawnie, należy się spodziewać, że i w tym wypadku procedura zostanie ukończona jeszcze w tym roku.

W Zwardoniu zakres prac będzie nieco mniejszy niż na omawianych wcześniej stacjach. Wynika to z jej nieco innego charakteru, przygranicznego charakteru i miejsca położonego w środku gór. Dlatego po remoncie znajdzie się tam miejsce dla nowej hali koniecznej w takich wypadkach dla pojazdów utrzymaniowych, takich jak pługi czy odśnieżarki. Ponadto specyficznym będzie również budowa specjalnego toru dla awaryjnego odstawiania pociągów z towarami niebezpiecznymi.

Choć linia nr 139 na odcinku Bielsko-Biała – Zwardoń jest w Krajowym Programie Kolejowym jedynie w zestawieniu inwestycji rezerwowych, to planuje się, że w okolicach stacji pociągi będą jeździć z prędkością 80 – 120 km/h. Chociaż w projekcie przebudowy napisane jest, że ta prędkość może być mniejsza co wpłynie na zakres prac. Na dzisiaj wiadomo, że przebudowa stacji przyniesie przebudowę peronów i wspomnianą modernizację układu torowego stacji mającej stać się wygodnym i nowoczesnym miejscem przesiadek dla pasażerów podróżujących na linii Katowice – słowacka Czadca i Żylina.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *