Z Orzesza do Tychów w pół godziny?

P1010490

Kompletnie odnowiona linia kolejowa, możliwość poruszania się pociągów z prędkością do 100 km/h, jednak o możliwości powrotu pasażerskich połączeń kolejowych nikt głośno nawet jeszcze nie wspomniał. A właśnie taki będzie potencjał linii numer 169 już po wakacjach przyszłego roku, gdy zakończy się całkowita rewitalizacja tego szlaku. Już dzisiaj jednak zadajemy pytanie: Czy są możliwości odnowienia pasażerskiego ruchu kolejowego miedzy Orzeszem Jaśkowice a Tychami? Uważamy, że tak, jednak powrót tam regularnej komunikacji kolejowej nie zależy od nas.


To pierwsza linia kolejowa (mamy w zanadrzu jeszcze trzy) w naszym regionie, na którą będziemy chcieli zwrócić uwagę osób decydujących o obliczu komunikacji w województwie śląskim, by zbadać jej ewentualny potencjał i możliwość powrotu pociągów pasażerskich. Pamiętam jak w latach 1997-2000 z pociągów Orzesze Jaśkowice – Tychy w godzinach porannych wylewał się tłum młodzieży, która potem komunikacją miejską rozjeżdżała się do tutejszych szkół.

Dzisiaj sytuacja zmieniła się o tyle, że z Orzesza do Tychów autobusem nadal jedzie się w okolicach godziny, w wielu przypadkach z koniecznością przesiadki w Mikołowie. Pociągiem ta podróż nie będzie przekraczać 30 minut. Na tej linii znajduje się przystanek osobowy Orzesze Miasto, mający znacznie lepszą lokalizację niż stacje Orzesze czy Orzesze Jaśkowice, gdyż po prostu położony jest w samym centrum miasta.

Pamiętajmy również, że linia nr 169 przebiega także przez Wyry, skąd podróż do Tychów oznacza przejazd z przesiadką w Mikołowie lub blisko 50-minutową wyprawę przez Kobiór autobusem linii nr 157. Pociągiem nie powinno być dłużej niż sześć minut. Jest także do zagospodarowania sporą część Łazisk wraz z sąsiedztwem elektrowni w pobliżu stacji Łaziska Średnie. Jak widać, potencjał przyszłej linii kolejowej jest olbrzymi. Tylko, czy zostanie on wykorzystany? Niczego nie sugerujemy, chcemy tylko zainteresować.

6 komentarzy

  1. Z ciekawości: jakie są te pozostałe trzy linie? Gliwice – Bytom, Gliwice – Rybnik, Bielsko-Biała – Cieszyn?

  2. Autobusem z Gostyni do Tychów jest 20 min, z Gostyni do Wyr tylko 10 min, więc autor mocno przeszacował czas przejazdu z Wyr do Tychów. Nie demonizujmy na siłę autobusów.

    1. Nikt tu nie demonizuje autobusów, jednak spod Urzędu Gminy w Wyrach do przystanku Brama Słońca w Tychach jest wg rozkładu ponad 30 minut. Nawet jeśli połączenia kolejowe na linii 169 zostaną uruchomione, to nigdy nie będziemy kwestionować istnienia linii 157, bo z własnego doświadczenia wiemy, że jest potrzebna. Dziekujemy za komentarz

  3. To samo szło by zrobić na linii 149 Zabrze Makoszowy Leszczyny , moim zdaniem również takie miasta jak Rybnik i Gliwice miały by niezły potencjał w połączeniu pociągami pasażerskimi przez Knurów, Leszczyny . To jest po prostu śmieszne żeby pomiędzy takimi dwoma dużymi miastami nie było połączeń pasażerskich

  4. Linia 157 jest potrzebna między innymi dlatego, że czasem jest to najszybsza linia z Mikołowa do Tychów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *