Nowy SIP w pociągach 3001 i 3002

EN57KM Zdjęcie: Koleje Śląskie
Fot. Koleje Śląskie

Koleje Śląskie rozpoczęły zaplanowaną latem tego roku wymianę i modernizację systemu informacji pasażerskiej w swoich pociągach. Popularny SIP ma być w pełni dostosowany do istniejących przepisów dotyczących sposobu prowadzenia rejestru i oznakowania pojazdów kolejowych. Na pierwszy ogień poszły pociągi EN57KM o numerach taborowych 3001 i 3002, które swego czasu śląskiemu przewoźnikowi sprzedały, nota bene, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim, które wygrały przetarg na modernizację w nich SIP.


Za modernizację SIP-u Koleje Śląskie będą musiały zapłacić 596 tysięcy złotych netto. W przetargu złożona została tylko jedna oferta, a wygranym i wykonawcą zlecenia jest ZNTK Mińsk Mazowiecki. O szczegółach zawarcia umowy mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Ślaskich.

Najkorzystniejszą ofertę w zakresie modernizacji systemów elektronicznych na dwóch pojazdach serii EN57KM złożyła firma Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”. Przewoźnik podpisał umowę z kontrahentem w październiku. Jesteśmy już w trakcie odbiorów pierwszego pojazdu. Zakładamy, że drugi odbierzemy na przełomie listopada-grudnia.

Przetarg miał wyłonić wykonawcę Systemu Informacji Pasażerskiej także w innych pociągach KŚ. Tak się jednak nie stało:

Postępowania na modernizacje systemów elektronicznych na innych pojazdach unieważniono. W czterech przypadkach było to spowodowane brakiem ofert, w jednym natomiast cena oferty przekraczała kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – dodaje M. Wawrzaszek.

Łącznie KŚ planują modernizację systemów elektronicznych w 19 swoich pociągach. Mowa o sześciu pojazdach typu 27Web, siedmiu pociągach EN57AKŚ, dwóch EN57KM, dwóch EN71AKŚ oraz po jednym pociągu 35WE i SA138. Zamówienie podzielone jest na sześć części. Szacunkowa jego wartość przekracza 4,8 mlm zł netto. Zakończenie modernizacji jest przewidziane na początek marca 2016 r.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *