Nowy SIP w pociągach 3001 i 3002

EN57KM Zdjęcie: Koleje Śląskie
Fot. Koleje Śląskie

Koleje Śląskie rozpoczęły zaplanowaną latem tego roku wymianę i modernizację systemu informacji pasażerskiej w swoich pociągach. Popularny SIP ma być w pełni dostosowany do istniejących przepisów dotyczących sposobu prowadzenia rejestru i oznakowania pojazdów kolejowych. Na pierwszy ogień poszły pociągi EN57KM o numerach taborowych 3001 i 3002, które swego czasu śląskiemu przewoźnikowi sprzedały, nota bene, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim, które wygrały przetarg na modernizację w nich SIP.


Za modernizację SIP-u Koleje Śląskie będą musiały zapłacić 596 tysięcy złotych netto. W przetargu złożona została tylko jedna oferta, a wygranym i wykonawcą zlecenia jest ZNTK Mińsk Mazowiecki. O szczegółach zawarcia umowy mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Ślaskich.

Najkorzystniejszą ofertę w zakresie modernizacji systemów elektronicznych na dwóch pojazdach serii EN57KM złożyła firma Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”. Przewoźnik podpisał umowę z kontrahentem w październiku. Jesteśmy już w trakcie odbiorów pierwszego pojazdu. Zakładamy, że drugi odbierzemy na przełomie listopada-grudnia.

Przetarg miał wyłonić wykonawcę Systemu Informacji Pasażerskiej także w innych pociągach KŚ. Tak się jednak nie stało:

Postępowania na modernizacje systemów elektronicznych na innych pojazdach unieważniono. W czterech przypadkach było to spowodowane brakiem ofert, w jednym natomiast cena oferty przekraczała kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – dodaje M. Wawrzaszek.

Łącznie KŚ planują modernizację systemów elektronicznych w 19 swoich pociągach. Mowa o sześciu pojazdach typu 27Web, siedmiu pociągach EN57AKŚ, dwóch EN57KM, dwóch EN71AKŚ oraz po jednym pociągu 35WE i SA138. Zamówienie podzielone jest na sześć części. Szacunkowa jego wartość przekracza 4,8 mlm zł netto. Zakończenie modernizacji jest przewidziane na początek marca 2016 r.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *