Wyślij sugestie dotyczące rozkładu jazdy Kolei Śląskich

Długi ElfJuż 13 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów pasażerskich. W związku z tym, Koleje Śląskie publikują na swojej stronie roczną wersję swojego rozkładu. Spółka zachęca także do wysyłania swoich wniosków i opinii na temat przygotowanego rozkładu jazdy.


Pewnie wielu z Was pomyśli – po co wysyłać swoje pomysły, skoro spółka i tak zrobi po swojemu? No właśnie nie… idealnym przykład jest zmiana godziny odjazdu ostatniego pociągu z Częstochowy. Od dzisiaj, na wniosek pasażerów, ostatni pociąg z Częstochowy odjedzie o 22:50, a nie jak to było dotychczas o 22:23. W związku z tym zachęcamy Was gorąco do składania swoich uwag i wniosków do rozkładu jazdy Kolei Śląskich.

Samorządowy przewoźnik, publikując z wyprzedzeniem roczny rozkład jazdy umożliwia pasażerom wyrażenie swojej opinii na jego temat. Spółka pozyskuje tym samym wiedzę dotyczącą oczekiwań swoich klientów i w porozumieniu z PKP Polskie Linie Kolejowe może starać się o wprowadzanie sugerowanych zmian w zaplanowanych tzw. rozkładach zamknięciowych.

Koleje Śląskie proszą pasażerów o kierowanie swoich sugestii dotyczących ewentualnych zmian w rozkładzie jazdy na adres: rozkladjazdy@kolejeslaskie.com.

Co nowego w rozkładzie?

Co prawda o zmianach na poszczególnych liniach pisaliśmy już wcześniej, jednak warto to zebrać raz jeszcze w jedną całość. Jest wiele pozytywnych zmian, jednak jest też jedna bardzo zła informacja – to zawieszenie kursowania pociągów na odcinku Czechowice Dziedzice – Oświęcim.

Najistotniejsze zmiany w rocznym rozkładzie jazdy z podziałem na poszczególnie linie:

S1 Częstochowa – Gliwice
Jeden z pociągów przyspieszonych z/do Częstochowy będzie w obu kierunkach kursował bezpośrednio z/do Gliwic (drugi już obecnie kursuje w relacji Częstochowa – Bielsko Biała – Żywiec).

S13 Lubliniec – Częstochowa
Uruchomiona zostaje nowa linia, pociągi kursować będą w relacji Lubliniec – Częstochowa.
Kursować będzie 6 par w dni robocze i 4 pary dni wolne od pracy. Rozkład przede wszystkim umożliwia dojazd do Częstochowy na godzinę 6, 8 i 10, oraz powrót po 8 godzinach pracy.
Część pociągów posiadać będzie skomunikowanie w Lublińcu w/z kierunku Kluczborka i Wrocławia.

S31 Katowice – Oświęcim – Czechowice Dziedzice
Decyzją województwa Małopolskiego zawieszone zostaną pociągi na odcinku Czechowice Dziedzice – Oświęcim.

S4 Sosnowiec Główny – Katowice – Tychy Lodowisko
Dodana zostaje nowa para pociągów po godzinie 21 zarówno z Tychów jak i Katowic.

S5 Katowice – Tychy – Bielsko Biała Główna – Żywiec – Zwardoń
Dodany zostanie w dni robocze trzeci przyspieszony z Katowic do Bielska Białej w popołudniowym szczycie. Powracać on będzie jako dodatkowy pociąg osobowy polepszając odwóz z Bielska Białej do Pszczyny i Tychów ok. godziny 17.

S58 Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice – Cieszyn
Rozkład jazdy na linii Czechowice Dziedzice – Cieszyn zostanie przemodelowany w sposób umożliwiający dojazd do każdego z tych miast na godzinę 6, 8 i 10 oraz powrót po 8 godzinach pracy tj. po 14, 16 i 18. Po zmianach kursować będzie w dni robocze 6 par pociągów relacji Cieszyn – Czechowice Dziedzice, w tym jedna relacji Cieszyn – Czechowice Dziedzice – Oświęcim – Katowice.
Wydłużone do Cieszyna zostanie 8 par pociągów z/do Frydku-Mistku. Kursować będą w cyklu 2-godzinnym od godziny 8 do 18. Część skomunikowania będzie z/do Czechowic Dziedzic.

S6 Katowice – Tychy – Skoczów – Ustroń – Wisła
W sezonie gdy jeździ najwięcej turystów dodany zostanie nowy pociąg. Kursować będzie od połowy kwietnia do połowy października w dni wolne od pracy. W tym okresie w dni wolne w godzinach porannych do Wisły i popołudniowych z Wisły pociągi będą wyjeżdżały w odstępach ok. 1~1,5 godziny.
Dodatkowy pociąg kursować będzie także w wakacyjne dni robocze. Wówczas rozkład będzie przewidywał równomierne odstępy w ciągu całego dnia.
Jeden z pociągów (nazwany jako Czarna Wisełka) wydłużony zostanie z Gliwic i kursować będzie jako przyspieszony.

S7/S71 Katowice – Rybnik – Rydułtowy – Racibórz, Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Bohumin
Wydłużona zostaje relacja linii S71, pociągi (zamiast kończyć w Wodzisławiu Śląskim) kursować będą z/do Chałupek, a wybrane do Bohumina. Rozkład jazdy na odcinku Rybnik – Chałupki przewidywać będzie 6 par pociągów w robocze i 4 pary w dni wolne od pracy. Skonstruowany został w sposób aby umożliwić możliwie dogodny dojazd z/do Katowic.
Na odcinku Chałupki – Bohumin kursować będą codziennie 4 pary pociągów, z czego dwie z/do Katowice, a dwie z/do Raciborza. Pociągi zostały rozłożone równomiernie w ciągu w dnia aby zapewnić bezpośrednie połączenia z obu kierunków. Dodatkowo aby z każdego z tych kierunków zapewnić jak najwięcej połączeń przewidziane zostały dogodne przesiadki w Chałupkach.
Wprowadzony zostanie pociąg przyspieszony, który między Katowicami, a Rybnikiem zatrzymywać się będzie tylko na bardziej uczęszczanych stacjach. Kursować będzie w dni robocze przyjeżdżając do Katowic ok. 7:00 i wracając ok. 16:00.

S72 Rybnik – Pszczyna – Bielsko Biała Główna
Rozkład jazdy będzie podobny do obowiązującego obecnie.

S78 Racibórz – Chałupki – Bohumin
Dodana zostanie nowa para pociągów w dni robocze polepszając odwóz ze szkół z Raciborza w godzinach popołudniowych.
Dwie pary pociągów z Raciborza wydłużone zostaną do Bohumina, a kolejna otrzyma skomunikowania z/do Bohumina. Szerzej opisane pod linią S7/S71.

S8 Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec
Rozkład jazdy będzie podobny do obowiązującego obecnie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *