PKM Sosnowiec zainwenstuje w tabor

Jednym z najnowszych nabytków PKM Sosnowiec jest Solaris Urbino 18
Jednym z najnowszych nabytków PKM Sosnowiec jest Solaris Urbino 18

Środki unijne płynące z kolejnej perspektywy są szansą dla przewoźników, na wymianę taboru na nowoczesny i ekonomiczny. Nie inaczej będzie w Zagłębiu, bowiem w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, PKM Sosnowiec będzie starał się o dofinansowanie za zakup nowych autobusów. Wszystko to w ramach projektu „Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu.” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


W związku z ubieganiem się przez PKM Sosnowiec o dofinansowanie projektu, spółka przeprowadziła ankietę w celu poznania preferencji i opinii mieszkańców dotyczących komunikacji miejskiej. Wzięło w niej udział ok. 1000 osób. W pierwszym pytaniu przedsiębiorstwo chciało poznać, na których liniach według pasażerów w pierwszej kolejności powinny pojawić się nowe autobusy.

Fot. PKM Sosnowiec
Fot. PKM Sosnowiec

W internetowej ankiecie pasażerowie wykazali, że nowe pojazdy powinny trafić przede wszystkim na linie: 18, 835, 807, 40, 814 i 260. Jak informuje PKM, ostatecznie w wyniku przeprowadzonych ankiet pełnej modernizacji ulegnie 26 linii komunikacyjnych, obsługiwanych przez nowo zakupione autobusy, a będą to następujące linie komunikacyjne: 18, 807, 24/99, 42, 104, 269/769, 814, 91, 935, 835, 16, 40, 61, 220, 160, 28/928, 813, 88/100, 260, 188, 150, 182.

W drugim pytaniu należało wskazać linie, na których powinny pojawić się autobusy o napędzie hybrydowym, tj. autobusami wyróżniającymi się bardzo niską emisją hałasu i spalin.

Fot. PKM Sosnowiec
Fot. PKM Sosnowiec

Z ankiety wynika, że według pasażerów pojazdy o napędzie hybrydowym, w pierwszej kolejności powinny zostać skierowane do obsługi linii 18, 807 i 835.

W piątym pytaniu, respondenci mieli wskazać najbardziej istotny rodzaj wyposażenia w autobusach.

Fot. PKM Sosnowiec
Fot. PKM Sosnowiec

Opublikowane wyniki w zakresie wyposażenia dowodzą, że najbardziej pożądanym wyposażeniem jest klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej. Jednakże należy zauważyć, że osoby głosujące miały do wyboru tylko jedno pole z pięciu. W tej sytuacji wielu głosujących w rubryce „inne” wpisywało dodatkowe sugestie takie jak:

  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych,
  • Informacja o przesiadkach,
  • Ładowarki USB,
  • Obniżenie hałasu wewnątrz autobusu, itp.

Pytanie trzecie dotyczyło wskazania linii z których korzysta się najczęściej, a czwarte komfortu jazdy autobusu na wyszczególnionych liniach.

Za ponad 100 milionów PKM Sosnowiec chce kupić nowoczesne autobusy elektryczne i hybrydowe. 

W ramach projektu „Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu.”, planujemy zakupić 81 szt autobusów – wyjaśnia Bożena Kuznowicz z PKM Sosnowiec.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *