„Bezpieczny Przejazd” w szkołach

P1020557
Pojazd należy do Straży Ochrony Kolei

Najbardziej widowiskowym punktem prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A od 2005 kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd – Ryzyko na Szlaban! ” (do czerwca tego roku znana pod hasłem „Zatrzymaj się i Żyj”), jest odtworzenie skutków zderzenia pociągu z samochodem. Inscenizacja takiego zdarzenia w trakcie specjalnie zorganizowanego w tym celu pokazu, to naprawdę widowiskowa i dająca do myślenia prezentacja, organizowana zazwyczaj dla szerokiego audytorium. Warto jednak wiedzieć, że kampania prowadzona jest nie tylko w trakcie tak spektakularnych pokazów. To także mrówcza praca na kilkudziesięciu spotkaniach rocznie w szkołach i innych placówkach.


Może nie są one tak efektowne, ale równie potrzebne. Przedstawiciele naszej redakcji wybrali się do Sosnowca, dokładniej do Technikum nr 4 o Profilu Transportowym oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, by wziąć udział w takiej prelekcji organizowanej przez Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu.

Prelekcję o zagrożeniach i skutkach w sosnowieckich szkołach przeprowadziła Zdzisława Małkiewicz, koordynator kampanii „Bezpieczny przejazd – Ryzyko na Szlaban! ” na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu. W trakcie trwającej pół godziny prezentacji młodzież edukowana jest jak, zazwyczaj tragicznie, kończy się nieprzestrzeganie czy wręcz łamanie podstawowych zasad zachowania szczególnej ostrożności w takich miejscach. Prezentowane filmy i dokumenty pokazują dobitnie jak wygląda smutna rzeczywistość i arogancja niektórych kierowców na tych niebezpiecznych skrzyżowaniach dróg z torami kolejowymi.

Prelekcja została zorganizowana w salach szkolnych, natomiast przed wymienionymi wyżej placówkami, w ramach kolejnej części spotkania, młodzież miała okazję zobaczyć niezwykły samochód marki mercedes. To tzw. Mobilne Centrum Monitorowania, jeden z 9 takich pojazdów w Polsce, ten akurat należący Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach. To cudo, wyposażone m.in. w 12 nowoczesnych kamer ma za zadanie rejestrować łamanie przepisów i eliminować korzystanie z tzw. „dzikich przejść’, czyli wszystkich miejsc, gdzie ludzie skracają sobie drogę przez tory kolejowe, ryzykując przy okazji własnym życiem. Zdziwienie i zainteresowanie młodych ludzi, że tak nowoczesny i funkcjonalny sprzęt jest wykorzystywany do tego typu celów było olbrzymie.

Szerzej o kampanii PKP PLK S.A, prowadzonej na terenie całego kraju, a dotyczącej zachowania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych napiszemy jeszcze w tym tygodniu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *