List Czytelnika w sprawie linii 190

Linia 190
Linia 190

Poniżej prezentujemy korespondencję, którą otrzymaliśmy drogą mailową. Dziękujemy i publikujemy ją z przekonaniem, że wszystkie starania osób zaangażowanych w sprawę powrotu pociągów na linię 190 zmierzają w słuszną stronę i, co nas cieszy najbardziej, również tak są postrzegane przez osoby postronne. Nie ukrywamy, że taka korespondencja jak publikowana poniżej, wpłynie jeszcze bardziej mobilizująco na te starania.


„Witam.

Państwa strona w ostatnich miesiącach dość szczegółowo i z optymistycznym nastawieniem relacjonowała działania cieszyńskich samorządowców, wspieranych przez samorządowców bielskich, domagające się od PLK S.A. podania warunków przywrócenia ruchu linii 190 Bielsko-Biała – Cieszyn.

Jak wiadomo efektem, uzgodnionego jeszcze w maju spotkania w Cieszynie, które odbyło się 9-go września, było powtórzenie przez PLK stanowiska, że dla nich dla tej linii w grę wchodzi jednie modernizacja po 4 mln zł / km. Takie postawienie sprawy w tej sytuacji, gdy linia nie jest uwzględniona w planie inwestycji kolejowych Regionalnego Programu Operacyjnego woj.2014 – 2020 odbiera samorządowcom argumenty do działania na już. Co prawda uczestniczący w tym spotkaniu Członek Zarządu Woj. Śląskiego Pan Henryk Mercik dawał optymistyczne sygnały, że nic jeszcze nie jest przesądzone, że to jest ważna sprawa, że jest do zrobienia, ale to są deklaracje, które nic nie kosztują.

Tego optymizmu nie potwierdzają jednak inne fakty np. wypowiedź radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Danuty Kożusznik, na wrześniowej sesji Rady Powiatu Bielskiego. Wg. informacji udostępnionej na stronie: http://www.region.info.pl/2012/artykul,0,7417,bezowocna-walka-o-linie-nr-190.html Pani Kożusznik stwierdziła: „W powiecie cieszyńskim po raz kolejny odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego. Sprawa jest bardzo ciężka i tak naprawdę w obecnej perspektywie finansowej do 2020 r. nie ma ujętej tej linii. Do realizacji w województwie zostały przyjęte trzy linie, a zgłoszono ich dziesięć. Linia Cieszyn-Bielsko znalazła się na dalekim, dziewiątym miejscu, w związku z tym szanse na jej realizacje są minimalne. No chyba, żeby podziało się coś takiego, że wszystkie linie wyżej sklasyfikowane nie udałoby się zrealizować ze względów dokumentacyjnych, formalnych. Ocena efektywności tej linii jest tak niska, że szanse są bardzo niskie.”

Jak widać w sprawie linii 190 ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego wychodzą sprzeczne sygnały.

W mojej ocenie to co w wypowiedzi p.Kożusznik jest dla sprawy najbardziej niebezpieczne to stwierdzenie o niskiej efektywności tej linii. Propagowanie tej opinii, które od jej zamknięcia w 2009 r. rozpowszechnia PKP są szkodliwe dla tej inicjatywy.

Fakty są takie że PKP od początku XXI wieku zaniedbywało tą linię. Zainteresowanie pasażerów zmalało szczególnie przy okazji budowy wiaduktu nad wschodnią obwodnicą Bielska-Białej, czego skutkiem była zastępcza komunikacja autobusowa z Jaworza do Bielska. Po oddaniu wiaduktu w 2007 roku degradacja linii postępowała, pociąg jeździł coraz wolniej i PR przestały kursować w 2009 roku. Teraz główny winowajca degradacji linii szermuje opinią o jej niskiej efektywności i braku zainteresowania. To tak jakby właściciel sklepu nie dbał o jego zaopatrzenie w towar i w końcu z braku klientów musiał go zamknąć argumentując to brakiem zainteresowania klientów.

Żeby móc uratować tą linię trzeba za nią lobbować i wybijać decydentom argument o jej niskiej efektywności czy braku zainteresowania.

Argumenty za powinny się pojawiać na Waszym portalu.

Pozdrawiam”

Nazwisko do wiadomości redakcji

OD REDAKCJI:

Dziękujemy za docenienie optymizmu cechującego nas w tej sprawie. Tego nam nigdy nie zabraknie, a wszystkie argumenty za kursowaniem pociągów między Bielskiem a Cieszynem staramy się przedstawiać na bieżąco. Sytuacja jest aktualnie taka, że los linii 190 nie jest w rękach tutejszych samorządowców, miłośników kolei czy jeszcze kogokolwiek innego. Jest konkretna oferta ze strony PKP PLK S.A. Najważniejsze podpisy muszą jednak zostać złożone nie tu, a w stolicy województwa.

Czekamy…

2 komentarze

 1. Dlaczego pokazujecie opinie tylko jednej strony ? Może więcej faktów a mniej emocji ?
  Proponuje pokazać tabele z ilością pasażerów od roku 1990 do 2007 bo już w połowie lat 90-tych wyniki były kiepskie z tendencją słabnącą.

  1. Witam. Prezentujemy opinię takiej strony, która do nas napisała. Nie mamy żadnych innych listów w tej sprawie, więc publikujemy ten. Proszę o wyjaśnienie pojęcia „druga strona”. Czy chodzi o jakieś stowarzyszenie, portal czy organizację będącą przeciw rozwiązaniu problemu linii 190?
   Powoływanie się w tym wszystkim na, jak to zostało nazwane, wyniki, z lat ubiegłych byłoby absurdem. Choć, z drugiej strony, może warto je zaprezentować jako wzór jak nie postępować w przyszłości przy ewentualnym projektowaniu czy przygotowywaniu oferty przewozowej na tej linii. Mamy rok 2015 i nikt o zdrowych zmysłach nie zaproponuje mieszkańcom podróży w relacji Bielsko-Biała – Cieszyn starym EN57 i czasem przejazdu przekraczającym 100 minut. Zresztą autor cytowanego listu bardzo dokładnie przedstawia jedną z bezpośrednich przesłanek likwidacji tych połączeń.
   To też znak, że przygotowanie przyszłego rozwiązania na tym szlaku będzie ściśle obserwowane i kontrolowane w wielu środowiskach. Niekoniecznie wyłącznie sympatyków. I oto chodzi, bo to co kiedyś powstanie, ma służyć lokalnej społeczności i świetnie, że ta społeczność chce brać w tym udział. Najważniejsze jednak obecnie jest to, jaka przyszłość czeka linię 190. Samą w sobie.
   W cytowanym piśmie, a już na pewno w naszym komentarzu, nie znaleźliśmy śladów emocji. Chyba, że chodzi o nasz optymizm. Akurat tego nam nikt nie zabierze, bez względu na to, jak potoczą się dalsze wydarzenia w tej sprawie.
   Pozdrawiamy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *