Gdzie pociąg nie może, tam autobus wyślą

P1010918

Awarie bądź kradzieże elementów infrastruktury to problem, z którym muszą zmagać się przewoźnicy kolejowi, uruchomiający połączenia w naszym regionie. W momencie wystąpienia takiego zdarzenia, przewoźnik zobowiązany jest do „uruchomienia” Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA). Jako, że jest to temat, który bardzo często budzi wiele wątpliwości, postanowiliśmy na przykładzie spółki Koleje Śląskie, przedstawić jak wygląda procedura „uruchomienia” ZKA. 


W czwartek, 8 października 2015 roku, na linii S7 (Racibórz – Katowice), doszło do awarii sieci trakcyjnej na odcinku Czerwionka – Leszczyny. W związku z tym, Koleje Śląskie zorganizowały Zastępczą Komunikację Autobusową. Pasażerowie nie po raz pierwszy mieli zastrzeżenia, co do organizacji i funkcjonowania ZKA na tej linii. Problem stanowił długi czas oczekiwania na autobus, a także konieczność opuszczenia pociągi i marznięciu na dworcu.

Dłuższe oczekiwanie na autobusy było spowodowane faktem, że były to godziny szczytu komunikacyjnego (korki na drogach). Natomiast opuszczenie pociągu przez podróżnych było podyktowane ówczesną sytuacją na torach oraz chęcią minimalizowania przez nas negatywnych skutków awarii. Pociąg, który dojechał do Czerwionki, został skierowany do Katowic. Dzięki temu osoby czekające na niego (z Rybnika do Katowic – przyp. red) nie musiały oczekiwać na przystankach oraz nie było konieczności odwoływania kolejnych połączeń kolejowych. W takich sytuacjach podejmowane są takie decyzje, które pozwalają nie opóźniać i nie odwoływać innych pociągów – wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik spółki Koleje Śląskie.

W związku z powyższą sytuacją, a także licznymi, negatywnymi opiniami na temat organizacji ZKA, postanowiliśmy w rozmowie z rzecznikiem Kolei Śląskich, nieco przybliżyć procedurę „uruchomiania” Zastępczej Komunikacji Autobusowej.

Silesia Info Transport: Kiedy i w jakich przypadkach Koleje Śląskie zmuszone są uruchomić Zastępczą Komunikację Autobusową (ZKA)?

Michał Wawrzaszek: ZKA może być uruchamiana w następujących sytuacjach:

  • w przypadku planowanych zamknięć torowych spowodowanych pracami modernizacjami linii kolejowych
  • z powodów awaryjnych, takich jak np. zerwania sieci trakcyjnej, defekty taboru, potrącenia osób postronnych, usypy węgla, uszkodzenia elementów drogi kolejowej

Silesia Info Transport: Jak przebiega procedura „uruchomienia” ZKA?

Michał Wawrzaszek: W Kolejach Śląskich obowiązuje specjalna procedura realizacji zastępczej komunikacji autobusowej za odwołane w części lub całości pociągi Kolei Śląskich, która opisuje cały proces zamawiania, realizacji oraz rozliczania zastępczej komunikacji.

Silesia Info Transport: Z iloma przewoźnikami spółka posiada umowę na uruchomienie autobusowej komunikacji zastępczej, a także z jakiego/jakich miast wysyłane są autobusy?

Michał Wawrzaszek: Obecnie Spółka Koleje Śląskie ma podpisane 5 umów na świadczenie usług przewozu osób zastępczą komunikacją autobusową. Autobusy wysyłane są z różnych miast, ma na to wpływ wyznaczone miejsce podstawienia autobusu.

Silesia Info Transport: Czy w umowie z przewoźnikami zawarta została informacja na temat tego jak szybko autobus powinien pojawić się we wskazanym miejscu?

Michał Wawrzaszek: W umowie jest zapis, który mówi, w jakim czasie przewoźnik ma podstawić autokar we wskazanym miejscu, aby nie ponieść konsekwencji finansowych.

Silesia Info Transport: Czy i w jaki sposób spółka kontroluje jakość, a przede wszystkim terminowość i punktualność przewoźników odpowiedzialnych za ZKA?

Michał Wawrzaszek: Podstawą jest dokumentacja, którą przewoźnik jest zobowiązany prowadzić podczas każdego kursu, a przedstawiciel KŚ (kierownik, konduktor) zobowiązany jest ją uzupełnić i potwierdzić.

One comment

  1. Ale wygląda to tak że kierowcy nie są z danych stron gdzie akurat jeżdżą i nie znają drogi, po za tym czasem okazuje się że drogi które pokonują mają na przeszkodzie małe przepusty gdzie wysokość autobusu nie raz z klimatyzatorem nie puszczają swoją wysokością. Ja bym rozwiązał to w prościejszy sposób. Gdy w danej okolicy występuje awaria, np.okolice Żywca. przewoźnik powinien skontaktować się z lokalnym przewoźnikiem miejskim jak MZK, KZK GOP itp , oni zawsze mają wolny jakiś pojazd na zajezdni, kierowcy miejscowi, autobus blisko, wyświadczają usługę i wystawiają fakturę przewoźnikowi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *