Przygotowania na finiszu

Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach
Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach.       Zdjęcie: Internet

Zadaszone, komfortowe perony połączone tunelami, do tego windy i pochylnie ułatwiające przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy – tak będą wyglądać stacje w Czechowicach-Dziedzicach, Zebrzydowicach i Zwardoniu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły dzisiaj w pierwszym z wymienionych miast, że kończą przygotowania, które pozwolą ogłosić przetarg na rozpoczęcie robót modernizacyjnych na tych stacjach.


Polskie Linie Kolejowe pochwaliły się dzisiaj w Czechowicach, że pozyskały już decyzje środowiskowe niezbędne do modernizacji stacji w Czechowicach Dziedzicach i Zwardoniu. Do końca roku PLK planują otrzymać również niezbędne pozwolenia na realizację prac w Zebrzydowicach. Przebudowa wszystkich obiektów rozpocznie się w 2018 roku.

Dzięki inwestycji PLK stacje zyskają nowe oblicze. Nowe wiaty, ławki, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz nawierzchnia peronowa z liniami bezpieczeństwa podniosą komfort oczekiwania na pociąg. Na stacjach powstaną też m.in. tunele wyposażone w windy i pochylnie, dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W Czechowicach-Dziedzicach podziemne przejścia połączą ulicę Hutniczą z Kolejową, a w Zebrzydowicach – Kochanowskiego z Dworcową, co zapewni bezpieczne dojście do nowych peronów i budynków stacyjnych.

Poza pozyskaniem decyzji środowiskowych od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które są niezbędne do rozpoczęcia modernizacji, przeprowadzono także działania polegające na ocenie stanu istniejącej infrastruktury kolejowej i analizie środowiskowej oraz analizie marketingowej i ekonomicznej wyznaczonego terenu. Dzięki nim wybrane zostały najkorzystniejsze warianty techniczne, które obejmują kompleksową modernizację infrastruktury kolejowej tj. sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, torów, peronów oraz budowy przejść podziemnych. Ponieważ projekty są bardzo ciekawe i obszerne, w najbliższym czasie przedstawimy każdy z nich osobno, wraz z planami i stosownymi wizualizacjami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *