Współpraca Kolei Śląskich i Kolei Czeskich

P1020427

Dzisiaj, równo o godzinie 10, w centrum obsługi pasażera na katowickim dworcu odbył się briefing Kolei Śląskich w sprawie rozpoczęcia współpracy z Kolejami Czeskim i przywrócenia połączeń transgranicznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele KŚ, dyrektor regionalny CD, zastępca hetmana województwa morawsko-śląskiego, a także drugi wicewojewoda śląski – Gabriela Lenartowicz


Kilka dni temu Koleje Śląskie podpisały umowę ze spółką Ceskie Drahy, największym przewoźnikiem kolejowym w Czechach. Umowa dotyczy m.in. współpracy w zakresie transgranicznym przewozów kolejowych na przejściach granicznych Chałupki – Bohumin i Cieszyn – Czeski Cieszyn. Spowoduje to, że częśc pociągów, które dotychczas swój bieg kończyły w Chałupkach lub Wodzisławiu Śląskim będzie dojeżdzać do stacji w Bohuminie. Ceskie Drahy kursujące do tej pory na trasie Frydek-Mistek – Czeski Cieszyn, wydłużą relację pociągów na tej trasie do polskiej strony Cieszyna.

Wierzymy, że to bardzo duży atut pod względem turystycznym. To względnie niewielka zmiana w ruchu kolejowym, ale potencjalnie duża korzyść dla pasażerów – zaznaczył na wstępie Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Wyrażam radość, że udało się uruchomić te połączenia kolejowe. Jest to odpowiedź Kolei Czeskich i Kolei Śląskich, na autentyczne postulaty społeczne – dodała Gabriela Lenartowicz.

Jakie jednostki obsłużą połączenia transgraniczne?

Do Czech wjeżdżać będą jednostki EN57, a do Polski pociągi Regionova – wyjaśnił Miroslav Klich, dyrektor regionalny Ceskich Drah.

Atrakcyjna cena, a przede możliwość dojechania w łatwy i przyjemny sposób, do ważnych i ciekawych miejscowości czeskich, to główny atut całego przedsięwzięcia. Od 13 grudnia za 26 zł będziemy mogli dojechać z Katowic do Bohumina, za 98 zł z Katowic do Pragi, a za 42 zł z Katowic do miejscowości Ołomuniec.

Koleje Czeskie będą honorować cztery typy biletów Kolei Śląskich: na terenie całego województwa morawsko-śląskiego będą to bilety: sieciowe imienne dobowe (nieograniczona liczba przejazdów w pociągach CD i KŚ) oraz weekendowe (SilesiaWeekend). Bilety rodzinne (Bilet Rodzinny) oraz dla seniorów (Senior 65+) będą honorowane częściowo, tj. do miejscowości przygranicznych, czyli do Bohumina i Czeskiego Cieszyna. W przypadku pozostałych elementów oferty przewozowej, wystarczy dokupić bilet-przejściówkę, w cenie 2 zł dla osoby dorosłej i 1 zł dla dziecka. Szczegóły oferty, Koleje Śląskie udostępnią niebawem na swojej stronie internetowej.

Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza umowa między przewoźnikiem krajowym (Ceskie Drahy) a przewoźnikiem samorządowym (Koleje Śląskie).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *