Krzaki znikają, Czesi przyjadą

Linia 190 w pobliżu granicy z Czeską Republiką
Linia 190 w pobliżu granicy z Czeską Republiką

Na fragmencie linii 190 łączącej granicę naszego państwa ze stacją Cieszyn rozpoczęły się prace mające na celu oczyszczenie tego szlaku z krzewów i chwastów. Zarządca infrastruktury podjął starania o przygotowania tego niespełna dwukilometrowego odcinka od mostu na Olzie do dworca przy ulicy Hajduka dla pociągów osobowych, które po kilku latach przerwy ponownie połączą polską i czeską część Cieszyna.


Wznowienie ruchu pomiędzy polskim i czeskim Cieszynem to efekt porozumienia jakie zawarły Koleje Śląskie i Ceske Drahy. Pierwsi od 13 grudnia obsługiwać będą relacje Katowice/Racibórz – Bohumin, drudzy przedłużą dotychczasową relację S7 z Frydka-Mistka do Czeskiego Cieszyna. Pociągi każdego dnia sześciokrotnie meldować się będą na polskiej stronie, by po 11 minutach postoju pojechać do Czech kursem powrotnym. Przesłanką bezwarunkową tego pierwszego projektu jest zakończenie modernizacji linii kolejowej nr 158 z Rybnika do Chałupek. Jak zapewniono nas w PKP PLK do tego terminu odnawiany szlak na pewno będzie przejezdny, a wszelkie prace ukończone.

Wiadomo też, że Koleje Śląskie i Ceske Drahy przygotowują kampanię informacyjną dotyczącą rozkładu jazdy połączeń obu przewoźników na tych trasach i wspólnej taryfy biletowej, która na początek ma obowiązywać w weekendy. Szczegóły opublikujemy wkrótce na łamach naszego portalu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *