Coraz więcej środków na stypendia kolejowe

PKP PLK
PKP PLK

Ponad tysiąc młodych ludzi rozpoczęło w tym roku naukę na kierunkach kolejowych. Jedna piąta z nich skorzysta z programu stypendialnego ufundowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządca infrastruktury od czterech lat aktywnie współpracuje ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Tylko w tym roku na stypendia przeznaczy ponad 600 tys. złotych.


W kilkudziesięciu szkołach w całym kraju kształcą się technicy transportu kolejowego, technicy dróg i mostów, elektroenergetycy transportu szynowego oraz specjaliści od automatyki. Klasy kolejowe znaleźć można w całym kraju, a w naszym regionie w takich miastach jak Sosnowiec czy Łazy.

PLK aktualnie współpracuje z 22 szkołami w całej Polsce. 99 nowych uczniów już po pierwszym semestrze nauki podpisze umowy stypendialne i otrzyma pierwsze wsparcie finansowe. Pierwszoklasiści mogą liczyć na 300 zł stypendium miesięcznie. Najlepsi czwartoklasiści otrzymują już 500 zł – tłumaczy Joanna Kubiak, z zespołu rzecznika prasowego PKP PLK.

Co ważne, wsparcie finansowe może zostać przedłużone. Zainteresowani kontynuacją nauki na wyższych uczelniach o kierunkach kolejowych, nadal będą otrzymywać stypendia – jeśli po zakończeniu studiów podejmą pracę w PLK. W tym roku taką szansę ma 12 stypendystów – absolwentów kierunków kolejowych.

Tylko w 2014 r. spółka przeznaczyła na stypendia 300 000 zł. W tym roku suma ta się podwoiła. Liczby zawartych umów stypendialnych również rosną. W latach 2011-2013 PLK zawarła 59 umów stypendialnych, w 2014 r. liczba ta wzrosła do 141, natomiast w 2015 r. planowane jest zawarcie kolejnych 99 nowych umów. To oznacza, że program stypendialny w tym roku obejmie 205 uczniów kierunków kolejowych – wyjaśnia Joanna Kubiak.

Młodzi ludzie coraz częściej chcą pracować na kolei. Według danych Ministerstwa Edukacji liczba uczniów szkolących się w zawodach kolejowych przez kilka lat podwoiła się. Jeszcze w roku szkolnym 2006/07 w całej Polsce było ich niespełna pół tysiąca. W roku 2014/15 – już ponad tysiąc.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *