Nowe projekty PKP

Wizualizacja dworca PKP w Katowicach od strony ul. Andrzeja
Wizualizacja dworca PKP w Katowicach od strony ul. Andrzeja

Spółka XCity Investment przedstawiła 15 nowych projektów deweloperskich. Obejmują one m.in. nowe dworce w Katowicach, Kłodzku, zburzenie siedzib PKP SA i PKP Informatyka. Na liście są też Centralna Park przy Warszawie Centralnej oraz parki handlowe w szeregu miast. Postępowania dla tych lokalizacji mają zostać ogłoszone w najbliższym czasie.


Spółka XCity Investment to spółka deweloperska stworzona przez PKP SA, mająca zająć się projektami i realizacjami inwestycji mających na celu zagospodarowanie przestrzeni będących własnością kolejową. Dość często to atrakcyjne tereny w centrum miasta. Z piętnastu ogłoszonych projektów, trzy dotyczą miast naszego regionu.

XCity ma w założeniach zagospodarowywanie tych terenów PKP SA, które nie mają bezpośredniego związku z prowadzeniem ruchu kolejowego. Potencjał drzemiący w tych nieruchomościach jest ogromny. Część projektów dotyczy małych miast, gdzie nikt tych możliwości dotąd nie szukał – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA.

W Katowicach przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej są przewidziane nowy dworzec oraz powierzchnia biurowo-komercyjna. – Nie robimy projektów tylko, by zarobić, ale także żeby zagospodarować przestrzeń. Przykładem są właśnie Katowice. Na razie ten obszar wygląda strasznie, zwłaszcza w porównaniu do tego, co jest po drugiej stronie torów – mówi Ciżkowicz. Teren inwestycji to 0,32 ha (4 tys. pow. komercyjnej). Przypomnijmy, że sprawa zagospodarowania tego fragmentu dworca ciekawi miejscową opinię publiczną i mieszkańców od momentu zakończenia prac przy głównego holu od strony ulicy 3 Maja. Wartość projektu wynosi 5 mln euro, a planowany termin ukończenia wyznaczono dopiero na 2020 rok.

W Bielsku-Białej przewidziana jest realizacja parku handlowego przy ul. 3 Maja, w bezpośredniej bliskości dworca. Teren inwestycji to 1,08 ha (w czym powierzchnia komercyjna to 2 tys. m kw.), a wartość to 3,2 mln euro. Planowany termin zakończenia – rok 2019.

Z kolei w Chorzowie przewidziana jest realizacja kompleksu handlowo-hotelowego przy ul. Towarowej. Teren inwestycji to 2,91 ha (w tym powierzchnia komercyjna to 21,7 tys. m kw.), a wartość – 34 mln euro. Planowany termin zakończenia to 2019 rok. Akurat w tym projekcie najważniejsze wydaje się stworzenie bezpośredniego przejścia dla podróżnych z peronu dworca Chorzów Miasto, do powstającego właśnie centrum przesiadkowego komunikacji miejskiej na rynku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *