Jastrzębie-Zdrój chce wrócić na mapę

Infrastruktura kolejowa w Jastrzębiu w 2015 roku. Zdj. Internet
Infrastruktura kolejowa w Jastrzębiu w 2015 roku. Zdj. Internet

Jastrzębie-Zdrój to największe miasto w Polsce bez regularnej komunikacji kolejowej. Wyglada na to, że za nami pierwszy krok by ten niechlubny status zmienić. Przedstawiciele miasta i ościennych spotkali się w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju by spróbować znależć rozwiązanie, pozwalające na odtworzenie linii kolejowej wraz z połączeniem do Katowic przez Pawłowice. W sprawę zaangażowali się także włodarze jednej z największych spółek węglowych na Śląsku.


Przedstawiciele Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic zainteresowani przywroceniem kolei na swoim obszerze spotkali się w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie w sprawie odbudowania linii kolejowej łączącej Jastrzębie-Zdrój, przez Pawłowice, z Katowicami. Oprócz samorządowców, w stolicy gościli przedstawiciele Jastrzębskiej Spólki Węglowej, rozważający przystąpienie do projektu. Nieoficjalnie mówi się, że węglowa spółka chciałaby brać udział przy organizacji przyszłych połączeń osobowych.

Nie ma nic dziwnego, że zainteresowane strony liczą na uruchomienie połączeń ze stolicą województwa. Po pierwsze, ewentualna odbudowa tego połączenia to przywrócenie relacji, która funkcjonowała do końca XX wieku, po drugie, nie jest tajemnicą, że akurat ta destynacja jest najbardziej popularna w Jastrzębiu i w przypadku uruchomienia szybkich i regularnych połączeń do Katowic, o frekwencję raczej można byłoby być spokojnym. Tym bardziej, że na trasie byłyby również Żory, z których do Katowic dojeżdża codziennie mnóstwo osób.

Jak pisze jeden z jastrzębskich portali: „Z ustaleń wynika, że odbudowa połączeń kolejowych jest możliwa pod warunkiem, że zainteresowane gminy i Urząd Marszałkowski pozyskają na ten cel środki finansowe. Pierwsze działania będą związane z opracowaniem studium wykonalności dla tego projektu oraz rozmowami z władzami miast i gmin, przez które ma prowadzić linia kolejowa”.

Nie jest tajemnicą, że redakcja Silesia Info Transport jest zaangażowana w przywrócenie ruchu kolejowego na linii 190 z Cieszyna do Bielska-Białej. Dlatego w pełni rozumiemy i popieramy rozpoczęcie starań o odbudowę relacji Katowice – Jastrzębie-Zdrój. Na inicjatorów tego pomysłu czeka wiele przeciwności i niemiłych zazwyczaj niespodzianek, ale aura przychylności dla kolei, panująca od kilku miesięcy pozwala wierzyć, że pociągi osobowe kiedyś do Jastrzębia wrócą. W naszym gronie są tacy, którzy jeździli pociągami z Jastrzębia do Katowic i nie ukrywają, że w taką przejażdżkę wybraliby się z wielką radością ponownie.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *