Co nowego na „149”?

Linia nr 149, odcinek Knurów - Leszczyny
Linia nr 149, odcinek Knurów – Leszczyny

Od maja tego roku trwa remont linii kolejowej nr 149, która łączy Zabrze Makoszowy z Leszczynami. Efektem prowadzonych prac będzie przywrócenie ruchu między Knurowem a wspomnianymi Leszczynami. Rewitalizację nieczynnego od 2008 roku odcinka, przeprowadza firma Skanska, a planowany termin zakończenie inwestycji to 31 grudzień 2015 roku.


Efektem inwestycji Polskich Linii Kolejowych będzie przywrócenie ruchu na linii 149 między Knurowem a Leszczynami. Linia ta ma bardzo ważne znaczenie w transporcie towarowym. Stanowi podstawową trasę przewozu węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego. Z Gliwic do Rybnika przejazd skróci się o ponad dwie godziny. Dzięki rewitalizacji odcinka, pociągi będą mogły jechać trasą krótszą o 50 kilometrów niż aktualnie przejezdną przez Kuźnię Raciborską i Rudzieniec Gliwicki. Ponadto oddanie linii 149 znacznie usprawni i skróci połączenie Śląska z portami w Świnoujściu, Szczecinie i Gdyni.

Tor nr 1 jest już przejezdny na całej długości remontowanego odcinka. Z kolei tor nr 2 „czeka” na ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu. Według naszych informacji, linia nr 149 ma być gotowa do końca 2016 roku, tak by w czasie modernizacji linii Rybnik – Sumina – Nędza, przejąć większą część ruchu pociągów.

* Autorem zdjęć, jest Tomasz W.

2 komentarze

  1. Gdyby tam wróciły pasażerskie…
    Dojazd z gliwic do rybnika pks ktory upadł (rybnik) to tragedia

  2. szkoda szkoda
    Mam nadzieje ze do ostravy z Gliwic kiedyś pojade pociagiem mimo ze trasa przebiega przez same wioski prócz Rybnika i Wodzisławia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *