Pół godziny wcześniej w Koluszkach

Odnowiony dworzec w Piotrkowie Trybunalskim. Zdjęcie: PKP PLK
Odnowiony dworzec w Piotrkowie Trybunalskim. Zdjęcie: PKP PLK

Tak nas rzuciło dzisiaj w okolice Częstochowy, ale niech tam. Kilkanaście minut temu PKP PLK S.A. z dumą obwieściła zakończenie modernizacji linii kolejowej nr 1 pomiędzy Koluszkami a Częstochową o długości 135 kilometrów. Realizacja projektu zamknęła się kwotą ponad 615 mln złotych, z czego 389,4 mln zł zostało przekazane ze środków Unii Europejskiej w ramach zadania „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznhabego linii kolejowej nr 1 na odcinku Koluszki – Częstochowa” ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Przywrócenie prędkości 120 km/h skróciło czas podróży z Częstochowy do Koluszek o pół godziny. Z 43 odnowionych peronów, wszystkie wyposażone są w kamery monitoringu, nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie. Podróżni korzystają już z nich między innymi w Koluszkach, Częstochowie (Aniołów), Piotrkowie Trybunalskim. Wszystkie obiekty zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rewitalizacja linii z Koluszek do Częstochowy to także 160 km wymienionych torów i 80 km sieci trakcyjnej

Prace na jednej z najważniejszej linii kolejowej naszego kraju skupiły się także na przebudowie 35 mostów i wiaduktów. Wymienionych zostało 140 rozjazdów. Nowe tory i sieć trakcyjna, wyremontowane obiekty inżynieryjne oraz zabudowana samoczynna sygnalizacja na przejazdach kolejowo-drogowych, to także gwarancja większego bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, samochodowym i pieszym.

Linia kolejowa numer 1 (Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice) to jedno z najważniejszych połączeń w Polsce wykorzystywanych do prowadzenia regionalnego i dalekobieżnego ruchu pasażerskiego. Trasa jest również w dużym stopniu eksploatowana przez pociągi towarowe jadące z województwa śląskiego. W efekcie przeproadzonej modernizacji, od grudnia czas przejazdu z Warszawy do Katowic przez Częstochowę, Piotrków, Koluszki, wyniesie około 3 h i 30 min.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *