Ursus w służbie kolei

Fot. Straż Ochrony Kolei
Fot. Straż Ochrony Kolei

Śląska Straż Ochrony Kolei w ostatnim czasie ma bardzo dużo pracy, bowiem niemal każdego dnia dochodzi do kradzieży, bądź próby kradzieży infrastruktury. W ciągu ostatniego weekendu SOK-iści skutecznie interweniowali aż sześciokrotnie! To dobitnie ukazuje skalę problemu kradzieży akcesoriów infrastruktury kolejowej na Śląsku.


W piątek, 18 września, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Katowicach ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży kabla. Mężczyzna przy użyciu piłki do metalu wyciął 80 m. kabla. Został ujęty i przekazany funkcjonariuszom z V Komisariatu Policji w Katowicach. Tego samego dnia na szlaku Stawiska – Katowice Janów, wpadł kolejny złodziej. Sprawca kilofem wykopał dwumetrową wyrwę o głębokości 0,6 m. W ten sposób przygotowywał się do kradzieży kabla zasilającego semafor. W procederze skutecznie przeszkodzili mu SOK-iści z psem służbowym ,,Ursus”. Ujęty trafił w ręce Policji.

W sobotę na szlaku Katowice Muchowiec – Katowice Janów funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Katowicach ujęli sprawcę kradzieży elementów nawierzchni torowej. Mundurowi odzyskali m.in. 204 wkręty torowe i 2 płytki żebrowe. Ujęty odpowie przed sądem.

Tego samego dnia, trzej sprawcy kradzieży akcesoriów torowych wpadli na gorącym uczynku. SOK odzyskała m.in. 30 płytek stopowych i komplet łubek szynowych. A wszystko dzięki zamontowanej na stacji Jaworzno Szczakowa, fotopułapce, która zaalarmowała patrol SOK o dokonywanej właśnie kradzieży. Mundurowi bezzwłocznie przystąpili do interwencji.

W niedzielę 20 września doszło do dwóch prób kradzieży na szlakach naszego województwa. Na stacji Bytom Bobrek miała miejsce kolejna próba kradzieży kabla zasilającego. I tym razem Straż Ochrony Kolei okazała się skuteczna. Funkcjonariusze ujęli sprawcę, odzyskując 200 m. kabla zasilającego nastawnię. 23-letni mieszkaniec Bytomia odpowie za kradzież. Drugą, udaną akcją SOK-istów było udaremnienie kradzieży 22 stopek szynowych, 11 łubek, oraz 7 szyn S – 49 o długości 6 metrów, na szlaku Bytom – Chorzów Stary.

Złodzieje muszą liczyć się z tym, że za uszkodzenie linii kolejowej, czy zakłócenie pracy urządzeń kolejowych, zgodnie z art. 254 a k.k. grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *