Perła wraca do uzdrowiska

DSC_0203Za kilkanaście dni podróżni otrzymają do dyspozycji odnowiony przystanek osobowy Goczałkowice – Zdrój. To koniec trwającego kilkanaście lat koszmaru tego pięknego miejsca. Miejmy nadzieję, że już nigdy obiekt ten nie popadnie w ruinę, a jednocześnie niech stanowi sygnał, że jeśli komuś zależy, tak jak w przypadku lokalnych władz, to nawet przy najbardziej przeciwnych okolicznościach losu taka postawa doprowadza do szczęśliwego końca. 


Budynek dworca w Goczałkowicach-Zdroju zbudowany w latach 70—tych XIX wieku był jednym z najładniejszych dworców na szlaku łączącym Katowice z Beskidami. Był też lubiany przez kuracjuszy, którzy stanowili sporą część pasażerów, korzystających z tego przystanku. Podobnie jak większość lokalnych dworców i przystanków goczałkowicki budynek po roku 2000 zaczął popadać w ruinę. Z czasem stał się anty-wizytówką tego kurortu.

Pierwsze spotkanie w sprawie zmiany fatalnego stanu rzeczy odbyło się bodajże w roku 2004. Zbyt wiele nie ustalono, bo pozycja zarządcy nieruchomości, czyli PKP, była nieugięta, czyli brak jakiegokolwiek kompromisu. Skutkiem tego było to, że budynek z miesiąca na miesiąc wyglądał coraz gorzej aż ostatecznie ogrodzono go i zamknięto jakiekolwiek dostęp do niego ze względów bezpieczeństwa.

Dopiero w 2013 roku gminie udało się przejąć zabytkowy budynek z rąk PKP. Przygotowania do remontu trwały ponad 18 miesięcy i pod koniec 2014 roku podpisano umowę z, co ciekawe, miejscowym wykonawcą na odrestaurowanie obiektu. W zakresie prac wycenionych na nieco ponad półtora miliona złotych znalazły się m. in.: prace rozbiórkowe: rozbiórka dachu, remont istniejących kominów, demontaż instalacji odgromowej, demontaż stolarki okiennej i drzwiowej, demontaż instalacji wewnętrznej, wyburzenie ścianek działowych, rozbiórka pozostałości po schodach drewnianych, etapowa rozbiórka stropów, remont dachu: tj. wymianę pokrycia dachowego wraz z wymianą więźby dachowej. nowe pokrycie dachu – dachówka ceramiczna karpiówka w kolorze czerwonym. Wykonanie nowego opierzenia i orynnowania, wykonanie instalacji odgromowej, remont elewacji – czyszczenie elewacji oraz uzupełnienie ubytków, czyszczenie cokołu budynku, wymiana parapetów, naprawa i wzmocnienie nadproży ceglanych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, remont stropów, remont posadzki na parterze, instalacje: w tym: wodno-kanalizacyjna, p-poż, elektryczna, centralnego ogrzewania.

Warto dodać, że na realizację tego projektu goczałkowicki Urząd Gminy pozyskał dotację w wysokości 960.330 zł, ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Godne podkreślenia jest też, że zarządca infrastruktury również częściowo zreflektował się za zaniedbania z lat poprzednich i w ramach prowadzonego remontu linii 139 odnowił zadaszenia, system odwodnienia i nawierzchnię obu peronów.

Dzisiaj kończą się prace przy pokryciu kostką peronu w kierunku Katowic. Kończy się też adaptacja samego budynku i za kilkanaście dni ten znany i lubiany kurort otrzyma przystanek kolejowy odpowiadający randze i marce tego uzdrowiska.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *