Nieprawidłowości na linii kolejowej nr 151

Fot. Urząd Transportu Kolejowego
Fot. Urząd Transportu Kolejowego

We wtorek informowaliśmy o pozytywnej kontroli Urzędu Transportu Kolejowego na linii kolejowej nr 151 Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. Dzisiaj znów mamy informacje na temat tej linii, niestety tym razem negatywne. Bowiem, Prezes UTK w wyniku kontroli stwierdził naruszenie przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) przepisów dotyczących utrzymania elementów sieci trakcyjnej na linii nr 151, w sąsiedztwie stacji Kuźnia Raciborska.


Naruszenie przepisów polegało m.in. na:

  • przekrzywieniu słupów bramek,
  • znacznym odchyleniu słupów sieci trakcyjnej od pionu,
  • nierealizowaniu procedury systemu zarządzania bezpieczeństwem związanej z utrzymaniem linii kolejowej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. naruszyły w tym przypadku następujące przepisy:

  • ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym,
  • wewnętrzne PKP PLK – instrukcja utrzymania sieci trakcyjnej,
  • rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1169/2010 z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie wspólnej metody oceny bezpieczeństwa w odniesieniu do zgodności z wymogami dotyczącymi uzyskania kolejowych autoryzacji w zakresie bezpieczeństwa

W związku z powyższym, Prezes UTK zobowiązał zarządcę infrastruktury do natychmiastowego usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, a także wniósł o podjęcie przez zarządcę odpowiednich działań, zgodnych z posiadanym systemem zarządzania bezpieczeństwem, które będą miały na celu nadzór nad poziomem ryzyka związanym z prowadzoną działalnością autoryzowanego zarządcy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *