Newag dostarczy EZT-y do opolskiego?

36WEa jest stawiany za wzór, jeśli chodzi o wyposażenie pociągu
36WEa, Koleje Śląskie

Podczas, gdy w województwie śląskim wciąż czekamy na ogłoszenie przetargu, w opolskim otworzono dziś oferty w postępowaniu na zakup pięciu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Tradycyjne do przetargu stanęli dwaj polscy producenci: Newag i Pesa. 


Przetarg został rozpisany na wykonanie 5 sztuk fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Dodatkowo, województwo opolskie zagwarantowało sobie możliwość zamówienia dwóch kolejnych pociągów.

Tańszą, o prawie 15 mln złotych ofertę złożył Newag. Nie daje to jednak pewności, że to nowosądecka firma dostarczy nowe pojazdy, ponieważ cena jest kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty w zaledwie 60%. Pozostałe 40% stanowią:

  • warunki techniczne i wyposażenia postawione producentowi – 10%,
  • warunek ilości miejsc siedzących – 10%,
  • warunek „podparcia nadwozia za pośrednictwem usprężynowania drugiego stopnia na wózku” – 20%

Podczas gdy w województwie opolskim trwa badanie ofert pod kątem formalnym, my zastanawiamy się kiedy w końcu zostanie ogłoszonych przetarg na dostawę nowych pociągów dla Kolei Śląskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskie. Czy ogłoszenie postępowania przetargowego będzie jedną z pierwszych decyzji nowego prezesa śląskiego przewoźnika?

One comment

  1. Przetarg w Kolejach Śląskich ruszy zaraz po wyborze nowego prezesa i zostanie błyskawicznie roztrzygnięty – pan Dinges jako osoba od lat współpracującą z firmą Newag już o to zadba, aby wygrałą NAJLEPSZA oferta. Panie Dinges, pamięta pan zapisy o wózkach jezdnych wprowadzone do SIWZ w poprzednim przetargu?!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *