Sprawdź czym będziesz jechać

EN 75 "Flirt" to jeden z nowoczesnych rodzajów taboru Kolei Śląskich
EN 75 „Flirt” to jeden z nowoczesnych rodzajów taboru Kolei Śląskich

Komfort podróży to jeden z ważniejszych czynników, na który muszą zwracać przewoźnicy kolejowi, bowiem pasażerowie wymagają coraz więcej. Nie chodzi tutaj tylko o wygodne siedzenia i klimatyzację, ale także o możliwość skorzystania z internetu czy podpięcia urządzenia do prądu. Co prawda na internet w pociągach Kolei Śląskich liczyć jeszcze nie można, ale niektóre nowoczesne pociągi z parku taborowego śląskiego przewoźnika oferują pewne udogodnienia.


W związku z posiadaniem przez spółkę kilkunastu starych jednostek EN57 dzierżawionych od Przewozów Regionalnych, pasażerowie korzystający z usług Kolei Śląskich skazani są na loterię taborową. Wychodząc na przeciw potrzebom pasażera, przewoźnik postanowił w publikowanym przez siebie rozkładzie jazdy, wprowadzić dodatkowe oznaczenia pociągów, które pozwolą na lepsze zaplanowanie podróży, a przede wszystkim na lepsze zagospodarowanie czasu w trakcie przejazdu pociągiem.

W rozkładzie jazdy, który udostępniony jest na stronie http://kolejeslaskie.com/pl połączenia zostały oznaczone dodatkowymi symbolami. Ich objaśnienia prezentujemy na zdjęciu poniżej. Wszystko to dostępne jest również na stronie przewoźnika, w zakładce „Rozkład jazdy”.

Bez tytułau

Co daje to pasażerom? Przede wszystkim informację na temat rodzaju taboru, np. gdy przy danym połączeniu znajduje się symbol klimatyzacji i/lub symbol oznaczający gniazdka elektryczne, to wiadomo już, że raczej nie pojedziemy starą wysłużoną jednostką EN57. Dlaczego raczej, a nie na pewno? Bo z powodu awarii taboru, napraw rewizyjnych, bądź innych niezależnych od przewoźnika czynników, w danym konkretnym dniu może jechać jakaś inna jednostka.

Rozwiązanie stosowane przez osoby tworzące rozkład jazdy, nie jest czymś co znacznie podniesie komfort podróżowania pociągami Kolei Śląskich, jednak bez wątpienia jest czymś pozytywnym a takie działania należy tylko chwalić.

Jak poinformował nas Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie, przewoźnik będzie kontynuował dodatkowe oznaczanie pociągów w kolejnych publikacjach rozkładu jazdy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *