Czesi już opublikowali

Fundusz Tritia może być może być użyteczny np. przy próbie zakupu taboru na połączenie polskiego i czeskiego Cieszyna
Pociągi Regionova będa obsługiwać połączenia z miejscowości Frydek-Mistek, do polskiego Cieszyna

Czechy to kolejne państwo które opublikowało rozkład jazdy pociągów, który będzie obowiązywał od grudnia bieżącego roku. Ponieważ u nas jest to jeszcze okres nasilonych prac nad harmonogramem kolejowym na rok 2016, postanowiliśmy sprawdzić co na mocy czeskiego dokumentu będzie obowiązywać również i w naszym kraju.


Potwierdzona została nowinka o wjeździe na terytorium naszego kraju sześciu par pociągów relacji Frydek-Mistek – Cieszyn. Będą one kursować codziennie w dwugodzinnym takcie od 8 do 18. Do polskiej części miasta nad Olzą pociągi przyjeżdżać będą 20 minut po godzinie parzystej. Powrót do Czechów po jedenastominutowym postoju (31 minut po godzinie parzystej).

Potwierdzone są również pociągi Kolei Śląskich z Bogumina do Katowic i Raciborza. Te odjeżdżać będą z Bogumina 43 minuty po godzinie parzystej, przy czym trwają jeszcze ustalenia dotyczące dokładnych godzin kursowania. Wszystko wskazuje jednak na to, że czas podróży z Bogumina do Katowic przez Chałupki, Wodzisław i Rybnik nie przekroczy dwóch godzin.

Potwierdzone zostało również funkcjonowanie w przyszłym rozkładzie jazdy trzech par pociągów EIC kursujących właśnie po wspomnianym wyżej szlaku, łączących Warszawę z Czechami. Będą to EIC Praha, EIC Porta Moravica i EIC Comenius. Pierwsze dwa kursować będą na trasie Warszawa Wschodnia – Praga, ostatni Warszawa – Ostrawa. EIC Comenius będzie jedynym w tym gronie połączeniem, które z Ostrawy pojedzie bezpośrednio do Polski, z pominięciem stacji Bogumin.
Potwierdzonych jest pięć par pociągów, które do naszych południowych sąsiadów będą wjeżdżać tradycyjną trasą przez Zebrzydowice i Piotrowice koło Karwiny. Będą to nocny Chopin i Silesia, a za dnia EIC Polonia (Warszawa – Wiedeń), EIC Sobieski (Wiedeń – Gdynia) oraz powracający po roku przerwy, EIC Varsovia, łączący Warszawę z Budapesztem.

To najbardziej interesujące nas informacje wynikające z opublikowanego rozkładu jazdy pociągów w Czechach. W najbliższych dniach przyjrzymy się również popularnej wśród naszych rodaków siatce połączeń Czeskiego Cieszyna z Pragą, a jest co przedstawiać, bo według z tego co zostało opublikowane, te dwa miasta od grudnia będzie łączyć codziennie niespełna 20 par pociągów różnych przewoźników.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *