Cieszyńskie wyjazdy na raty

W Cieszynie zmiany w infrastrukturze transportowej są konieczne
W Cieszynie zmiany w infrastrukturze transportowej są konieczne

W mijającym tygodniu bardzo ważną informacją była ta, mówiąca o rozpoczynającym się za kilkanaście dni remoncie cieszyńskiego dworca kolejowego. O tym, że infrastrukturę transportową w tym mieście warto zacząć podnosić z ruin najlepiej świadczy fakt problemów z jakimi borykają się ci, którzy przyjadą tutaj w celach turystycznych lub zostaną zaproszeni do udziału w organizowanych tu imprezach.


W ubiegłym tygodniu w siedzibie cieszyńskiej Krytyki Politycznej odbyło się cykliczne kilkudniowe spotkanie sympatyków tej organizacji. W gronie ponad 150 uczestników było kilkudziesięciu gości zagranicznych. Poprosiliśmy organizatorów o sprawdzenie w jaki sposób dotarli do Cieszyna. Nikt z obcokrajowców nie korzystał z połączeń w naszym kraju, wszyscy dotarli do miasta od strony czeskiej. Uczestnicy pochodzący z Gdańska i Warszawy w większej części trafili na spotkanie korzystając z pociągów, wybierając na miejsce przesiadki Zebrzydowice, skąd transportem drogowym dotarli na miejsce. Pozostali minibusami dojechali z Katowic. Pociągiem do samego Cieszyna dojechały… trzy osoby.

Podobnie było z wyjazdem po trzydniowym spotkaniu. Ci, którzy zdecydowali się na podróż do domu przez Polskę podzielili się na grupy po 20 osób, by nie „zapchać” pojedynczego kursu przewoźnika minibus-owego do Katowic. Utworzone grupy „zagospodarowały” ostatecznie trzy kolejne kursy. Pozostali zgodnie udali się do Czeskiego Cieszyna, skąd, przez Pragę, rozjechali się do domów, bądź ruszyli w dalszy podbój Europy.

Dodajmy jeszcze, że w niedzielę pociągiem w kierunku Zebrzydowic wyjechała jedna z ponad 150 osób. To dobitny przykład, jak fatalną renomę ma Cieszyna jeśli chodzi o infrastrukturę transportową. Powodów jest wiele i nie jest to miejsce ani czas by się nimi teraz zajmować. Dlatego każda informacja, jak ta o remoncie części dworca należącej do PKP PLK, jest bezcenna dla tych, którzy do grodu nad Olzą pragną ściągnąć wszystkich tych, którzy chcą, bądź muszą tu przyjechać, a nie korzystają z własnych samochodów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *