Pierwszy Moderus Beta już w Bytomiu

Fot. Tramwaje Śląskie
Fot. Tramwaje Śląskie

Zgodnie z tym co pisaliśmy w zeszłym tygodniu, pierwszy tramwaj Moderus Beta przyjechał na Śląsk. Pojazd firmy Modertrans Poznań stacjonuje obecnie w zajezdni Stroszek w Bytomiu. Jest to pierwszy z dwunastu wagonów, które do końca października mają trafić w ręce spółki Tramwaje Śląskie.


Pierwszy Moderus Beta MF 16 AC BD miał zostać przekazany Spółce do końca sierpnia. Zgodnie z tymi deklaracjami, w czwartek 27 sierpnia rano, pierwszy wagon został dostarczony do zajezdni Rejonu nr 3 w Bytomiu. Wagon, który w Poznaniu przeszedł badania homologacyjne został dostarczony do Bytomia za pomocą lawety. W przyszłym tygodniu rozpocznie się procedura odbiorowa tego wagonu, w tym przejazdy techniczne. Kolejne wagony mają być dostarczane do Tramwajów Śląskich sukcesywnie we wrześniu i październiku. Jak zapewnia Jarosław Bakinowski, wiceprezes Zarządu Modertrans Poznań Sp. z o.o., całe zamówienie ma zostać zrealizowane do końca października. Wagony docelowo będą stacjonować w zajezdniach w Bytomiu i Będzinie.

W pierwszej kolejności rozpoczniemy procedurę odbiorową, w tym przejazdy techniczne – m.in. jazdę 24 godzinną. Następnie rozpoczną się szkolenia motorniczych. Nie mogę teraz określić, kiedy dokładnie wagony tego typu wyjadą na linie. Planujemy, że nastąpi to jesienią bieżącego roku – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Zakup 12 nowych wagonów jest elementem etapu II Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Moderus Beta MF 16 AC BD jest tramwajem dwukierunkowym, ze środkowym członem niskopodłogowym, którego udział w całej długości pojazdu wynosi 26%. Wagon będzie mógł jednorazowo przewieźć maksymalnie 198 pasażerów, w tym 46 na miejscach siedzących.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *