Nowe oprogramowanie biletomatów z błędami

Nowy biletomat na raciborskim dworcu
Nowy biletomat na raciborskim dworcu

Zainteresowani pasażerowie informują, a Koleje Śląskie się chwalą – śląska spółka montuje biletomaty w kolejnych miastach w województwie śląskim. Kończy się zatem serial związany z tymi urządzeniami, który trawa od 2012 roku. Problem jednak w tym, że nowe oprogramowanie zawiera błędy, dzięki którym pasażerowie za niektóre bilety płacą mniej, niż stanowi cennik spółki Koleje Śląskie


Do grudnia 2012 roku ówczesne władze Kolei Śląskich zdołały rozmieścić tylko kilkanaście biletomatów. Reszta stała i czekała na swoją kolej w magazynach. Dlaczego doszło do takiej sytuacji?

Nie przygotowano wówczas rzetelnych planów montażu tych urządzeń. Nie przeprowadzono rozmów z wszystkimi właścicielami obiektów, w których miały stanąć. Jednak największym problemem była kwestia oprogramowania – wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich

Nowe biletomaty stanęły już na stacjach i przystankach kolejowy: Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Bielsko-Biała Główna, Łodygowice Górne, Tychy Lodowisko, Ustroń Zdrój, Racibórz, Gliwice, Bytom. Natomiast w kolejnych tygodniach sukcesywnie rozmieszczane będą w Żarkach Letnisko, Myszkowie, Rudzie Chebzie, Rudzie Śląskiej i Zabrzu.

Zgodnie z naszymi założeniami, do końca sierpnia zamontowanych będzie już 31 biletomatów. Ostatnie urządzenie ulokowane zostanie we wrześniu. Tym samym ilość stacji na których będą się one znajdować zwiększy się z 15 do 28, a ilość miejscowości z 14 do 24. Od teraz większe grono naszych pasażerów będzie mogło skorzystać z wygodnego i prostego sposobu zakupu biletu – tłumaczy Michał Wawrzaszek.

Nowy wykonawca odpowiedzialny jest za stworzenie i serwisowanie urządzeń. Stare, jak i nowo zamontowane biletomaty posiadają już nowe oprogramowanie, które niestety zawiera błędy. Największym z nich jest błędne naliczanie kilometrów na danych trasach. Dla przykładu, Katowice i Racibórz dzielą 82 kilometry, a na biletach zakupionych w urządzeniach znajdujących się na dworcach jest tych kilometrów 6 mniej, w związku z czym pasażer kupujący bilet w biletomatach oszczędza 2 zł (przy bilecie normalnym). Podobnie ma się sprawa z biletem w relacji Racibórz – Częstochowa. Jednak w tym przypadku, oprócz źle policzonych kilometrów, bilet zawiera także źle podaną stację pośrednią (widoczne jest to na zdjęciu pod artykułem), bowiem podróżując w tej w wymienionej relacji, nie przejeżdżamy przez Pyskowice.

DSC_0199

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *