Beta w przyszłym tygodniu?

fot. Tramwaje Śląskie
fot. Tramwaje Śląskie

Już w przyszłym tygodniu do Tramwajów Śląskich powinien zawitać pierwszy z dwunastu wagonów Beta, którego producentem jest Modertrans Poznań. Kolejne tramwaje powinny pojawić się we wrześniu, a ostatni winien zostać dostarczony najpóźniej w październiku. Moderus Beta to dwukierunkowe wagony mające zastąpić wysłużone, aczkolwiek ciągle zdatne do użytku i chwalne przez pasażerów Helmuty, przed którymi nowe, inne życie. Szerzej o tym napiszemy w przyszłym tygodniu.


Moderus Beta MF 16 AC BD – bo taka jest pełna nazwa tramwaju, to pojedynczy wagon składający się z trzech członów, który na swoim pokładzie będzie mógł pomieścić maksymalnie 198 pasażerów. Środkowy człon wagonu jest niskopodłogowy, a udział niskiej podłogi w całej długości tramwaju wynosi 26%.

Zgodnie z zapewnieniami producenta, pierwszy wagon powinien zostać dostarczony do nas jeszcze w sierpniu, zatem liczymy na to, iż zostanie przywieziony w przyszłym tygodniu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

W chwili obecnej gotowy jest jeden wagon, który przeszedł już badania homologacyjne w Poznaniu. Pozostałe 11 jest w trakcie produkcji, na różnych etapach montażu.

Wykonawca zobowiązał się dostarczyć ostatni wagon najpóźniej w październiku – tłumaczy dalej rzecznik.

Na jakich liniach, a przede wszystkim od kiedy będą jeździły nowe tramwaje?

W tej chwili nie mogę jeszcze określić na jakich liniach pojawią się Bety, ale będą one stacjonować w zajezdniach w Będzinie i Bytomiu. Do ruchu zostaną włączone jesienią – dodaje Andrzej Zowada.

Zakup 12 nowych, częściowo niskopodłogowych, dwukierunkowych wagonów jest elementem etapu II Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *