Jeszcze więcej Solbusów w Częstochowie?

Solbus
fot. Solbus

W przetargu na dostawę trzech sztuk, fabrycznie nowych, 12 metrowych niskopodłogowych autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie, ofertę złożyły firmy Solaris Bus & Coach oraz Lider Trading. Korzystniejszą ofertę złożył ten drugi producent, oferujący pojazdy marki Solbus.


Nie są znane szczegóły zwycięskiej oferty, ponieważ Lider Trading utajnił swoją ofertę w związku z czym, pozostaje nam jedynie wgląd w specyfikację zamówienia. Możemy w niej wyczytać, że Częstochowa otrzyma jednoczłonowe autobusy niskopodłogowe, wyposażone w dwustrefową klimatyzację. Każdy pojazd będzie posiadał co najmniej 6 otwieranych okien i minimum dwa wentylatory wymieniające powietrze, podczas gdy klimatyzator będzie wyłączony.

Jeżeli Solaris Bus & Coach nie odwoła się się od wyniku postępowania, to producent Solbusów po podpisaniu umowy, będzie miał 125 dni na dostarczenie, zgodnie z umową trzech fabrycznie nowych pojazdów.

Wiemy już, że Lider Trading sp. z o.o ma wyprodukować i dostarczyć dla MPK w Częstochowie 40 autobusów hybrydowych z napędem gazowo-elektrycznym. Wszystko to za sprawą przetargu na zakup autobusów w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska programu „Gazela”.

Od przyszłego roku po częstochowskich drogach powinno kursować 15 przegubowych i 25 pojedynczych autobusów hybrydowych. Warto zaznaczyć, że za dostawę aż 40 pojazdów Częstochowa nie zapłaci ani grosza, ponieważ dofinansowanie przyznane w pierwszym konkursie w ramach programu „Gazela”, umożliwia pokrycie z dotacji całość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *