Obawy o linię 90

W niektórych miejscach są przygotowane szyny do wymiany. Tylko, kiedy to nastąpi?
W niektórych miejscach są przygotowane szyny do wymiany. Tylko, kiedy to nastąpi?

Przez blisko dwa miesiące zamknięty jest tor wjazdowy do Czechów od strony Cieszyna, w ciągu linii 190 i 90. W ramach przebudowy całego systemu kolejowego na dworcu w Czeskim Cieszynie i jego bezpośredniej okolicy, odnawiany jest krótki odcinek infrastruktury, łączący czeski dworzec z mostem na Olzie, stanowiący punkt graniczny z naszym krajem. Szkoda, że po polskiej stronie nie wykorzystano szansy na remont wspomnianej linii nr 90 Cieszyn – Zebrzydowice, której stan w ciągu ostatniego roku uległ znacznemu pogorszeniu. Pociągi Kolei Śląskich potrzebują aktualnie niespełna 40 minut, by pokonać dystans liczący niespełna 16 kilometrów.


W ciągu ostatnich miesięcy wprowadzono na szlaku z Cieszyna do Zebrzydowic kilkanaście ograniczeń prędkości do 20 km/h. Niektóre z nich nawet na odcinku przekraczającym 500 metrów. Początkowo oznaczone je jako czasowe, skoro jednak poprawa sama nie nastąpiła, większość z nich zyskała status ograniczeń stałych. Jedno z nich wprowadzono na przykład na przejeździe kolejowym z ulicą Frysztacką w Cieszynie. Czas przejazdu przez to skrzyżowanie ciężkiego pociągu towarowego przekracza aktualnie 3 minuty, co w godzinach szczytu powoduje powstawanie zatorów na tej ruchliwej ulicy, o niebezpiecznych sytuacjach nie prowokowanych przez zirytowanych kierowców nie wspominając. Składom Kolei Śląskich wydłużył się czas przejazdu, który do pogorszenia warunków na trasie i tak nie był rewelacyjny. Najważniejszym klientem tego odcinka jest jednak PKP Cargo S.A., które tędy trasowało do czasu rozpoczęcia remontu w Czechach w ciągu doby pięć, sześć par najcięższych pociągów do huty w Trzyńcu w Czechach. Wprowadzenie tych ograniczeń znacznie utrudniło życie maszynistom tych składów, skazując ich na nieustanne zmiany prędkości, a przecież rozpędzenie czy zahamowanie takiego składu nie jest rzeczą prostą, zajmującą dodatkowo spory dystans. Koszty zużytej energii przez przewoźnika również poszły w górę.

Wydawało się, że w związku z faktem zamknięcia od początku lipca wjazdu do Czeskiego Cieszyna na okres niespełna dwóch miesięcy, nadarza się doskonała okazja do naprawienia tych niedogodności i przywrócenia normalności na tym szlaku. Nawieziono wzdłuż torów nowych szyn, wydawało się, że największe usterki zostaną usunięte. Skończyło się jedynie na nadziejach. Jak informuje Jacek Karniewski z biura prasowego PKP PLK S.A.: – Na linii nr 90 Zebrzydowice – Cieszyn w stacji Kaczyce Polskie Linie Kolejowe prowadzą prace torowe (w torze nr 2), w ramach czynności konserwacyjno – utrzymaniowych, związane z wymianą podkładów oraz stabilizacją toru. Prace te są prowadzone z udziałem maszyny dwudrogowej typu ATLAS. Planujemy zakończenie tych prac w drugiej połowie sierpnia 2015 r.

I to wszystko. Po zakończeniu prac w rejonie stacji Kaczyce standard przejazdu zarówno dla pociągów towarowych i pasażerskich znacznie na tym szlaku nie zmieni się. Znając jednak realia panujące w tym regionie, należy spodziewać się dalszej degeneracji tej linii i akceptacji takiej sytuacji przez zarządcę. Co prawda, trasa nr 90 jest przewidziana do rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, ale jeśli nie dokona się należytej staranności przy jej utrzymaniu w najbliższym czasie, to za parę lat padną, być może uzasadnione, pytania o zasadność jej remontu.

3 komentarze

  1. „Przez blisko dwa miesiące zamknięty jest tor wjazdowy do Czechów”. A po jakiemu to jest? Bo na pewno nie po polsku.

    1. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Nie wiem skąd mi się to wzięło, może przez te upały, w każdym razie przepraszam za błąd i dziękuję jeszcze raz za słuszną korektę. Mam nadzieję, że ten błąd został zauważony także przez odpowiednią komórkę ZLK Sosnowiec i, podobnie jak ja, znajdzie się tam ktoś kto uderzy się w piersi i postara się z linią 90 zrobić coś sensownego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *