Budujący widok w Gliwicach

Fragment przyszłego peronu 2
Fragment przyszłego peronu 2

Za ponad 100 milionów złotych Polskie Linie Kolejowe zmodernizują perony i tory na stacji w Gliwicach. Podróżni będą korzystać z nowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych peronów, przejść podziemnych oraz systemu informacji pasażerskiej. Wyremontowany zostanie także budynek dworca. To wspólna inwestycja PKP S.A. oraz PKP PLK o łącznej wartości 136 milionów złotych.


W ramach wykonywanych prac zmodernizowane zostaną perony, które oprócz nowej, antypoślizgowej nawierzchni, zyskają także wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oświetlenie. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Zainstalowany też zostanie nowy system dynamicznej informacji pasażerskiej, w tym megafony. Przebudowane zostaną przejścia podziemne, w których zaplanowano montaż wind i schodów ruchomych. Zakres prac wykonywanych przez PLK obejmuje także przebudowę układu torów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem. Zamontowanie pod torami specjalnych mat zmniejszy poziom drgań i hałasu na stacji. Aktualnie odbudowywane są perony 2 i 3. Coraz większa jest metalowa konstrukcja wiaty,  która zakryje wszystkie perony. Inwestor planuje, że do końca tego roku podróżni będą korzystać już z trzech zmodernizowanych peronów. W połowie przyszłego roku zostanie oddany czwarty.

Mimo wielkiego upału na placu budowy panuje wielki ruch. Perony 2 i 3 wdużej części pokryte są juz kostką, a wiata która ma je zakrywać, nabiera coraz realniejszych kształtów.  Wszystko wskazuje na to,  że terminy wyznaczone przez inwestora zostaną dotrzymane. Walka o okazały wygląd dworca jest też zrozumiała z racji faktu, że grudniowe przymiarki do obsługi tej stacji przez pociągi Pendolino (najprawdopodobniej trzy pary dziennie) są bliskie realizacji. Oczywiście najbardziej cieszy fakt, że Gliwice są już bliżej niż dalej dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *