Koleje Śląskie lepiej niż gorzej

Koleje Śląskie zwiększyły swój stan posiadania w ogólnopolskiej liczbie przewiezionych pasażerów.
Koleje Śląskie zwiększyły swój stan posiadania w ogólnopolskiej liczbie przewiezionych pasażerów.

Urząd Transportu Kolejowego podał dane dotyczące przewozów pasażerskich za pierwsze półrocze tego roku. Nasz regionalny przewoźnik, Koleje Śląskie, nie wygląda źle w poszczególnych zestawieniach, choć oczywiście, nie ma powodów do hurraoptymizmu. Praca przewozowa wykonana przez wszystkich przewoźników osobowych była w czerwcu 11 procent większa niż rok temu, dzięki czemu też w  w tym miesiącu przewieziono aż o siedem procent pasażerów więcej. Co ciekawe, obie te statystyki jeszcze w styczniu i lutym były na korzyść roku 2014.


W pierwszym półroczu 2015 roku wszyscy przewoźnicy pasażerscy przewieźli w naszym kraju niespełna 140 milionów pasażerów (dokładnie 139 975,64 mln), co w porównankiiuu z analogicznym okresem oznacza wzrost o 2,53 procent. Liczba ta została osiągnięta dzięki wykonaniu pracy przewozowej o niespełna 5 procent (4,84) większej niż w 2014 roku. Najwięcej osób skorzystało z kolei w maju. Łącznie 24,8 mln pasażerów. Wzrost liczby pasażerów notuje się jednak dopiero od marca, w styczniu i lutym więcej ludzi korzystało z kolei w roku 2014. Pierwszy dodatni wynik dla tego roku zanotowano w marcu (3,51 procent) i od tego czasu w każdym miesiącu ta różnica jest coraz większa. W czerwcu saldo dodatnie pasażerów wyniosło 7,28 procent.

Aktualnie koncesje na przewozy pasażerskie posiada 13 firm. Na pierwszym miejscu w dalszym ciągu są Przewozy Regionalne, mające niespełna 28-procentowy (27,66) udział w rynku. Druga lokata to Koleje Mazowieckie – 22,52 procent, trzecie trójmiejska PKP SKM – 13,73 procent. Na czwartym miejscu zameldowało się PKP Intercity – 9,93 procent, piąte SKM Warszawa – 9,84 procent. Szósta pozycja to Koleje Śląskie, które w skali kraju przewiozły 6,02 procent (w roku 2014 – 5,96) pasażerów.

To dobry wynik jeśli weźmie się pod uwagę, że nasza spółka wykonała tylko 4,09 procent łącznej pracy przewozowej w Polsce, która wyniosła 8182,51 milionów pasażerokilometrów. Tutaj również rekordowym miesiącem był czerwiec, w którym w porównaniu do analogicznego okresu sprzed 12 miesięcy, praca przewozowa zwiększyła się aż o 11 procent. I w tej statystyce styczeń i luty był „na stracie” patrząc na rok ubiegły, ale od marca różnica na korzyść ostatniego okresu gwałtownie rośnie.

W tej statystyce na czele jest PKP Intercity mający w tych ponad 8 milionach pasażerokilometrów 40,30 procent. Druga lokata dla Przewozów Regionalnych – 27,24 procent, trzecia dla Kolei Mazowieckich – 13,4 procent, a czwarta dla PKP SKM Trójmiasto – 5,86 procent. Wspomniane, nieco ponad 4 procent, dało Kolejom Sląskim w tej statystyce piąte miejsce.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *