Sprawny SOK z fotopułapką

Złodziei infrastruktury najczęściej można spotkać na remontowanych i nieczynnych torowiskach.
Złodziei infrastruktury najczęściej można spotkać na remontowanych i nieczynnych torowiskach.

Warto poinformować o udanej akcji funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w naszym regionie. Strażnicy z posterunku z Jaworzna podczas poniedziałkowego wieczornego patrolu na szlaku Dorota – Sosnowiec Jęzor stwierdzili wycięcie i kradzież około 100 metrów kompletnej sieci trakcyjnej (podwójny drut jezdny + lina nośna). W odległości około 50 metrów od miejsca zdarzenia, w pobliskim lesie, funkcjonariusze odnaleźli skradzioną sieć. Trakcja kolejowa była już pocięta na pięciometrowe fragmenty i przygotowana do wywiezienia. Wczoraj rano funkcjonariusze SOK ujęli sprawcę, dzięki specjalnie przygotowanej akcji.


Kilka godzin po kradzieży SOK-iści zorganizowali zasadzkę na sprawców. Wczoraj ok. 7:25 funkcjonariusze  zauważyli dwóch mężczyzn, z których jeden ciął elementy skradzionej sieci trakcyjnej na mniejsze fragmenty, drugi zaś pakował je do worków. Po krótkim pościgu ujęto jednego z dwóch sprawców kradzieży sieci trakcyjnej.

Po przejrzeniu zapisu z foto-pułapki, która była założona na szlaku w miejscu kradzieży, okazało się, że ujęty mężczyzna był jednym ze sprawców sfotografowanych w czasie kradzieży sieci trakcyjnej. Przy ujętym zabezpieczono nożyce do cięcia metalu.

Sprawcę kradzieży przekazano do dyspozycji funkcjonariuszy Policji z Komendy Miejskiej w Jaworznie Szczakowej. Odzyskano elementy sieci trakcyjnej, łącznie ponad 105 kg drutu jezdnego i 55 kg liny nośnej.

Informację o zdarzeniu podała Straż Ochrony Kolei na swojej stronie internetowej. Warto w tym miejscu zdać sobie sprawę, że kradzieże na szlakach kolejowych niosą za sobą nie tylko ewentualny zysk potencjalnych sprawców, lecz również mieć świadomość, że powstałe w ten sposób ubytki zagrażają ogólnemu bezpieczeństwu pasażerów kolei. Dlatego warto zwrócić uwagę na osoby postronne kręcące się w okolicach torów, jak i całej pozostałej infrastruktury. W przypadku zauważenia podejrzanych zachowań ze strony takich osób warto o tym poinformować najbliższą jednostkę Policji bądź, jeśli istnieje taka możliwość, właśnie Straż Ochrony Kolei.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *