Sukces, ale nie u nas

Pendolino na dworcu w Katowicach
Pendolino na dworcu w Katowicach

W pierwszym półroczu 2015 r. PKP Intercity przewiozło 13,4 mln pasażerów. To o blisko 2 mln podróżnych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – powiedział Jacek Leonkiewicz, Prezes Zarządu PKP Intercity. Inną dobrą nowiną dla przewoźnika jest to, że pociągi Pendolino zaczęły zarabiać na siebie. Niestety, w wykazie tras gdzie najbardziej przybywa podróżnych, próżno szukać tych z naszego regionu.


PKP Intercity po raz pierwszy od dawna z dużą radością opublikowało wyniki działalności spółki w pierwszym półroczu bieżącego roku. Nowe pociągi, konkurencyjne czasy jazdy i bilety w dobrych cenach przełożyły się na wzrosty na niemal wszystkich trasach. Największe zanotowano na liniach: Warszawa – Trójmiasto (+174 proc.), Kraków – Trójmiasto (+146 proc.) oraz Warszawa – Wrocław (+101 proc.). Władze spółki liczą w całym bieżącym roku przewieźć 30 milionów pasażerów, czyli o 5 milionów osób więcej niż w roku 2014.

Według danych przedstawionych przez naszego największego polskiego przewoźnika pasażerskiego najdynamiczniej rozwijającym się segmentem są ekspresy. W porównaniu z ubiegłym rokiem z oferty skorzystało 62 procent klientów więcej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również pociągi Pendolino, które osiągają nawet 100 procent wypełnienia. Średnia frekwencja na ich pokładach wynosi 53 procent, a w czerwcu osiągnęła blisko 60 procent. Zaledwie po 5 miesiącach od wdrożenia, Pendolino zaczęło być rentowne. W maju zysk ze sprzedaży wyniósł 2,5 mln zł, a w czerwcu przekroczył 7 mln zł.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *