W Tychach jeżdżą na gazie

Nowe autobusy PKM Tychy prezentują się wyśmienicie Zdjęcie: Facebook
Nowe autobusy PKM Tychy prezentują się wyśmienicie
Zdjęcie: Facebook

Od kilkunastu dni po Tychach jeździ 36 nowych autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG). Przetarg na dostawę taboru wygrała firma MAN Truck & Bus Polska, a wartość zamówienia wyniosła 38,1 milionów złotych netto.


Informowaliśmy niedawno o nowoczesnych rozwiązaniach dla pasażerów kolei, które oddawane zostały do dyspozycji mieszkańców tego miasta, tymczasem, jeśli chodzi o transport publiczny, wiele dzieje się także na tyskich drogach. Od kilkunastu dni na tamtejszych szlakach pojawia się coraz więcej nowych autobusów Man zakupionych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Tychach. Łącznie zakupiono 36 sztuk. Trzydzieści z nich to autobusy MAN Lion’s City A21 o długości 12 metrów, natomiast pozostałe sześć to pojazdy MAN Lion’s City A23 o długości 18 metrów. Nowe autobusy otrzymały numery taborowe od 290 do 295 (przegubowe) i od 368 do 397 (klasyczne).

Cała transakcja była możliwa dzięki projektowi „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego na potrzeby rozwoju transportu publicznego w Tychach”. Nowy tabor kosztował łącznie 38,1 mln zł netto. Dofinansowanie wyniosło 32,385 mln zł netto (85% wartości projektu), natomiast wkład własny spółki zamknął się kwotą 5,715 mln zł netto. Wszystkie pojazdy wyposażone są w instalację zasilaną gazem ziemnym (CNG).

Pozyskanie tych pojazdów sprawiło, że tyski PKM jest jednym z największych przewoźników w naszym kraju, korzystającym głównie z pojazdów zasilanych paliwami ekologicznymi. W chwili obecnej w skład taboru, liczącego 125 autobusów, wchodzą 74 pojazdy zasilane paliwem gazowym.

To jednak nie koniec, bo w perspektywie ewentualnych dalszych zakupów taborowych tyska spółka w dalszym ciągu realizować będzie  politykę ekologiczną, w związku z czym pojawią się tu kolejne pojazdy z napędem przyjaznym środowisku naturalnemu, takim jak napęd CNG, hybrydowy, elektryczny lub wodorowy.

Na koniec informacja dla pasażerów, że świeżo zakupione pojazdy obsługiwać będą wszystkie linie obsługiwane przez tyskie przedsiębiorstwo, za wyjątkiem linii 686.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *