KnŚ na Czech Raildays

DSC_0069Członkowie Ruchu Na Rzecz Rozwoju Kolei (Kolej Na Śląsk), jak co roku, wybrali się do Ostrawy na wystawę Czech Raildays 2015, która była otwarta od wtorku do czwartku. To największa cykliczna wystawa o tematyce kolejowej u naszych południowych sąsiadów. Oto, co zdaniem przedstawicieli KnŚ było godne uwagi na tej imprezie.Wystawa jak co roku odbyła się w Ostrawie na bocznicy towarowej w sąsiedztwie dworca głównego. Tradycyjnie już, nie zabrakło pojazdów znanych światowych producentów taboru kolejowego, takich jak Simens czy Bombardier. Można było zobaczyć nowy sztandarowy produkt Simensa którym jest lokomotywa Vectron. Była ona udostępniona zwiedzającym w dwóch wersjach – spalinowej oraz elektrycznej. Bombardier wystawił natomiast swoje najnowsze dziecko, czyli nowego Traxxa.

Ogromną popularnością cieszyła się lokomotywa nazywana Cyklopem, czyli ČKD T 499.0. Została także wystawiona inna historyczna lokomotywa – czyli Škoda 12E popularnie zwana Bobiną. Firma CZ Loko wystawiła zaś lokomotywę manewrową niskiej mocy, czyli EffiShunter. Jest to lokomotywa dedykowana do pracy na terenach bocznic przemysłowych, lub na tzw. wagonowniach.

Oprócz taboru kolejowego w postaci lokomotyw, można było także zobaczyć produkty firmy Legios w postaci wagonu cysterny z rodziny Z oraz wagon szutrowy z rodziny F. Maszyny do obsługi infrastruktury, w postaci wozów mierniczych lub różnego rodzaju urządzeń do wymiany elementów torów, to wszystko zostało oddane do dyspozycji zwiedzającym przez firmy zajmujące się tego typu zadaniami. Dodatkowym elementem byli wystawcy związani z produkcją różnego rodzaju urządzeń do prowadzenia ruchu kolejowego, budowy infrastruktury, czy elementów składających się na tabor kolejowy. W tym roku najbardziej zadziwiła jednak wszystkich firma Alstom, która udostępniła gościom wystawy swój szynobus typu Coradia Lint 41, dokładnie taki sam model, do którego na początku 2012 roku „przymierzały” do służby Koleje Śląskie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *