Problem 15 tysięcy

Przejazd kolejowy kategorii E w Cieszynie
Przejazd kolejowy kategorii E w Cieszynie

Utrzymanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych to wielki problem zarówno dla zarządcy infrastruktury, jaki i dla korzystających z nich uczestników ruchu drogowego.


Nie dalej jak w sobotę, w Tychach miało miejsce kolejne zdarzenie na przejeździe kolejowym, tym razem zakończone szczęśliwie, bez ofiar śmiertelnych. Przypomnijmy, kierowca samochodu osobowego znalazł się na torach kolejowych linii nr 139, gdzie został potrącony przez osobowy pociąg Kolei Śląskich z Katowic do Zwardonia. Dla kierowcy osobówki skończyło się to dość poważnymi urazami, jednak najważniejsze, że uszedł z życiem. Zdarzenie takie za każdym razem pozostawia jednak po sobie problemy do rozwiązania.

Pojazd EN76-008, który brał udział w tym zdarzeniu ma uszkodzony sprzęg czołowy i reflektor. Będzie naprawiała go bydgoska PESA, a koszty pokryje najprawdopodobniej ubezpieczyciel. W tej chwili nie jesteśmy w stanie wskazać dnia powrotu jednostki na tory, ale będziemy się starać, aby nastąpiło to jak najszybciej, w ciągu kilku lub kilkunastu  najbliższych dni – zapewnia Machał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Koleje Śląskie Sp. z o.o.

Ale nie zawsze kończy się tylko na tym. Trudno określić, ile jeszcze kampanii reklamowych musi zostać przeprowadzonych, aby korzystający pieszo czy samochodem z przejazdów kolejowych zrozumieli jak niebezpieczne jest to miejsce i jak łatwo stracić tu życie. Dlatego, bez względu na wyniki, o zachowanie szczególnej uwagi w tych miejscach apelować trzeba cały czas.

W Polsce mamy ok. 15400 przejazdów kolejowych. Jak wszystko na świecie, one też podzielone są na kategorie. W tym wypadku jest ich 6, a rozróżnienie dokonane jest za pomocą odpowiednich liter .

Przejazd kategorii „A” to takie skrzyżowanie szlaku kolejowego z drogowym, które jest pod opieką dróżnika, a szlak drogowy oddzielany jest ruchomymi szlabanami opuszczanymi na czas przejazdu pociągu. Oczywiście, miejsce to jest odpowiednio oznaczone, zarówno od strony infrastruktury drogowej, jak i kolejowej.  Takich przejazdów jest w Polsce 2600, a warto wiedzieć, że dzielą się one dodatkowo na miejscowe i odległościowe. Kryterium podziału określa odległość skrzyżowania od miejsca rezydowania dróżnika. Jeśli ten dystans jest krótszy niż 60 metrów, to mamy do czynienia z przejazdem miejscowym, powyżej – odległościowym. Specjalna odmiana tego ostatniego ma miejsce w przypadku, gdy odległość dróżnika od przejazdu jest większa niż 1000 metrów. Wówczas niezbędne jest zamontowanie kamer i systemu telewizji przemysłowej w celu poprawy kontroli bezpieczeństwa na przejeździe.

Przejazdy kolejowe kategorii „B” to najnowocześniejsze aktualnie rozwiązania. Obecność dróżnika nie jest już niezbędna, konieczne są za to półautomatyczne rogatki oraz samoczynna sygnalizacja świetlna. Działanie przejazdu niemal w pełni oparte zostało na automatyce. Klasycznym przykładem przejazdu tego rodzaju jest skrzyżowanie drogi nr 941, popularnej „wiślanki” w Ustroniu  z linią kolejową nr 191, pomiędzy stacjami Ustroń Polana a Wisłą Obłaziec. Tej wersji skrzyżowań w Polsce funkcjonuje 864.

Przejazdy kolejowe kategorii  „C” to te, gdzie nad bezpieczeństwem nie czuwa dróżnik, nie ma też żadnych zabezpieczających rogatek. Jest za samoczynna sygnalizacja świetlna w kolorze czerwonym informująca o zbliżającym się pociągu. Takich przejazdów mamy 1316.

Natomiast kategoria „D” to znane z dróg bocznych i polnych krzyżówki ze popularnym  znakiem „Krzyż Św. Andrzeja”, pozbawione jakiejkolwiek informacji elektronicznej czy świetlnej. Ta grupa ma się całkiem dobrze, bo takich przejazdów jest aż 9370.

Przedstawione  wyżej cztery rodzaje przejazdów zaliczane są do przejazdów publicznych, natomiast dwie pozostałe do prezentacji kategorie zaliczamy do przejazdów niepublicznych. Kategoria „E” to przejścia przez szlak kolejowy wyłącznie dla pieszych (528 sztuk), natomiast ostatnia kategoria „F”, to przejścia przez tory na terenach zamkniętych i wydzielonych typu bocznice czy zakłady pracy. Tego typu rozwiązań mamy w naszym kraju 726.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *